مطالعات پایه

کشف مکانیسم توقف چرخه سلولی در سلول های تخمک

در جنس مونث برای جلوگیری از ناباروری، تخمک ها در حالت غیر فعال یا کمون قرار داده می شوند. این کار باعث از دست نرفتن سلول های تخمک و به دنبال آن باروری می شود.


تخمک های پستان داران در دوران جنینیِ جنس مونث ایجاد می شوند٬ اما چرخه سلولیشان در مرحله ی آنافاز متوقف میشود. اغلب تخمک هایی که در تخمک گذاری شرکت نکرده اند٬ تا زمان یائسگی در حالت کومون باقی می مانند. با کشف مکانیسم های این توقف میتوان راه های جلوگیری از ناباروری را نیز پیدا کرد.

مطالعات قبلی حاکی از آنند که تخریب پروتئینی به نام Cyclin B موجب توقف چرخه سلولی می شود. این پروتئین با اتصال به کینازی به نام Cdk1 باعث فعال شدن آن و پیشروی چرخه سلولی می شود. مهار Cdk1 توسط فسفوراسیون مهاری نیز صورت میگیرد.

محققان با تغییر ژنتیکی Cdk1 در موش ها، باعث جلوگیری از فسفوراسیون مهاری در آن ها شدند. با این کار٬ در طی چند روز بعد از تولد این موش های تغییر یافته٬ تمام تخمک های آن ها به اتمام رسیدند. این تحقیق نشان داد مهار Cdk1 علاوه بر توقف چرخه سلولی٬ موجب محافظت DNA سلول های به کمون رفته نیز می شود، چرا که برخی از سلول های تخمک به دلیل آسیب DNA مردند.

فسفوریلاسیون مهاری Cdk1 توسط Wee1 انجام میشود. در مواردی که تخمک ها قادر به توقف چرخه سلولی خود نیستند٬ می توان از دارو هایی که از نظر عملکردی همانند Wee1 باعث مهار Cdk1 میشود استفاده کرد تا باروری در جنس مونث حفظ شود.

ترجمه: مرتضی احمدزاده

لینک خبر
لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن