بیوتکنولوژی پزشکیسلول های بنیادی

کشف مکانیسم حیاتی برای عملکرد سلول‌های بنیادی خونی

✅ سلول‌های بنیادی خون‌ساز که سلول‌های خونی بالغ را می‌سازند، برای این‌که عملکرد خود را به‌درستی انجام دهند، نیاز به مقدار مشخصی پروتئین دارند و عدم تنظیم مناسب تولید این پروتئین‌ها در بسیاری از سرطان‌های خونی تهاجمی دیده می‌شود. اکنون دانشمندان سوئدی پرده از مکانیسم جدیدی برداشتند که کنترل می‌کند برای عملکرد صحیح سلول‌های بنیادی، پروتئین‌ها چگونه تولید شوند.


?محقق ارشد این مطالعه می‌گوید: «مطالعه ما به‌طور بالقوه برای سرطان‌های خونی که بسیار تهاجمی هستند اهمیت پیدا می‌کند. از ویژگی این سرطان‌ها، عملکرد نامناسب سلول‌های بنیادی است که در افراد سالخورده شایع است. بیان پروتئین در سطوح بالا می‌تواند پاشنه آشیلی برای نابودی سلول‌های آغازکننده سرطان باشد». این محققان، عملکرد مهمی از pseudouridine را کشف کردند؛ pseudouridine متداول‌ترین نوع از اشکال RNA در سلول‌های انسانی است.

?ملکول RNA کدکننده اطلاعات ژنتیکی در انسان‌هاست. ساختار شیمیایی ملکول‌های RNA می‌تواند تحت تأثیر آنزیم‌های اختصاصی که در حالت عادی در سلول‌های ما وجود دارند تغییر کند، این فرایند در سندروم‌های بیماری‌زای شدید و انواع مختلفی از سرطان، از حالت عادی خارج می‌شود. بااین وجود، سهمی که تغییر RNA در تکامل انسان و بیمار شدن آن دارد هم‌چنان ناشناخته است.

?به‌گفته یکی از محققان، دانش ما پیرامون مکانیسم‌هایی که سبب تغییر در ملکول‌های RNA می‌شوند و نقش احتمالی آن‌ها در پروسه‌های بیولوژیک، بسیار اندک است. بنابراین ضروری می‌نماید که دریابیم چه تغییرات شیمیایی درحالت عادی موجب تنظیم عملکرد RNA می‌شود تا ازاین طریق به مکانیسم‌های دخیل در ایجاد بیماری‌های انسانی دست یابیم.

?کشف کلیدی این گروه تحقیقاتی این بود که آن‌ها دریافتند در سلول‌های بنیادی که فاقد آنزیم اصلاح کننده pseudouridine می‌باشند، تولید پروتئین در مقادیر غیرنرمال صورت می‌گیرد. نام این آنزیم PUS7 می‌باشد. این افزایش بیان پروتئین سبب می‌شود سلول‌های بنیادی رشد نامتعادل داشته‌باشند و تمایز آن‌ها به سلول‌های خونی تا حد زیادی کاهش می‌یابد.

?محققان نشان دادند که آنزیم PUS7 مسئول تبدیل pseudouridine به RNAهای سابق کدنشده و غیر اختصاصی می‌باشد که با عنوان miniTOGs یا mTOGs نیز شناخته می‌شوند. حضور pseudouridine سبب فعال شدن mTOG ها می‌شود که موجب می‌شود دستگاه تولید پروتئین در سلول‌های بنیادی تا حد زیادی سرکوب شود و ساخت پروتئین در مقادیر صحیحی صورت گیرد؛ و از این طریق سلول‌های بنیادی به‌درستی سبب تولید سلول‌های خونی خواهندشد.

?از آن‌جایی که تغییرات pseudouridine ممکن است بر ملکول‌های مختلف RNA هم در سلول‌های عادی و هم در سلول‌های سرطانی اثرگذار باشد، بااستفاده از این یافته‌ها می‌توان به نقش pseudouridine در پیش‌رفت بیماری‌های انسانی پی برد.

?مترجم: فرزانه صائبی راد

لینک خبر

لینک مقاله

عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی

عضویت در کانال زیست فن

کشف مکانیسم حیاتی برای عملکرد سلول‌های بنیادی خونی – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن