متابولیسممهندسی ژنتیک

بررسی مکانیسم های مربوط به خواب در موش‌های جهش‌یافته‌ی بی‌خواب و خواب‌آلود

بعضی افراد دوست دارند تا جایی که میشود بخوابند، بقیه فقط به چند ساعت خواب شبانه احتیاج دارند. بعضی رویاهایشان را به یاد می آورند ولی بعضی دیگر نه. اساس ژنتیکی این تفاوت در افراد چیست؟


خواب چیزی فراتر از صرف استراحت کردن است. خواب مشتمل بر دو حالت است:
حرکت غیرسریع چشم (NREM: Non-rapid-eye-movement) و حرکت سریع چشم (REM: Rapid eye movement) که گاهی به عنوان خواب همراه با رویا شناخته می‌شود.

تشخیص فنوتیپ دقیق خواب کاری دشوار است، چون به شناسایی و اندازه گیری هرکدام از این حالات خواب در مدت زمان طولانی و ثبت و ضبط سیگنال های الکتروفیزیولوژیک مغز و عضلات در مقیاس های بزرگ، نیازمند است.

فوناتو و همکاران به مقابله با این چالش برخاسته‌اند. آنها الگوی خواب بیش از ۸۰۰۰ موش را که به طور رندوم جهش یافته بودند، برای دور روز متوالی، ضبط کردند.

یک گروه از موشها به طور متوسط ۱۵ ساعت در شبانه روز میخوابیدند و گروه دیگر به صورت مشخصی، ساعات خواب کمتری داشتند. این دو گروه با عنوانهای «خواب آلود» و «بی خواب» نامگذاری شدند.

محققان دریافتند که جهش در موش‌های خواب آلود، ژن Sik3 را تحت تاثیر قرار می دهد. یک جهش تک نوکلئوتیدی مانع از وارد شدن سیزدهمین ناحیه ی کدکننده (اگزون) Sik3، در پروتئین SIK3 می شود.

در مورد موش های بی خواب، مدت زمان خواب REM تا ۴۴ درصد کاهش می یابد. پژوهشگران دریافتند، این کاهش به واسطه ی جهش در ژن Nalcn است، که یک پروتئین کانال یونی را کد می کند.

خواب عملکردهای فراوانی برای مغز و بدن دارد مانند تنظیم یادگیری، حافظه و متابولیسم. شناسایی این دو گونه جهش یافته می تواند منجر به شناسایی مکانیزم‌ این عملکردها شود.

ترجمه و آماده سازی: سید کسری طباطبایی

لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن