آفات و بیماری هازیست شناسی مصنوعی

شناسایی یک مکانیسم دفاعی در گیاهان

تیمی بین المللی از محققین، موفق به شناساییِ مکانیسمِ عملِ گیاه ذرت خوشه ای در استفاده از ترکیب دهورین (dhurrin) برای دفع آفات و موجودات گیاهخوار، شدند.


گیاه ذرت خوشه ای در پاسخ به حمله ی گیاهخواران یا آفات، موادی شیمیایی آزاد میکند که یکی از آنها، ترکیبی تحت عنوان دهورین میباشد؛ این ماده به عنوان یکی از انواع ترکیباتی که با نام متابولون شناخته میشوند، طبقه بندی میشود. متابولونها ترکیباتی موقتی هستند که بین آنزیمها در مسیرهای متابولیسمی ساخته می شوند. اما متاسفانه ماهیت متابولونها هنوز به طور کامل شناخته نشده است. متابولیتِ تخصص یافته ی دهورین، هنگامی که دیواره های سلولی گیاه به هنگام مقابله با حشره های آفت، آسیب می بینند، به سیانید شکسته میشود.

محققین در بررسیِ خود از تکنیکی جدید بهره گرفتند که در آن از پلیمرِ ناهمگنِ استایرن مالئیک اسید و کروماتوگرافی تمایلی برای به دست آوردن چربیها در امتداد شبکه ی آندوپلاسمی استفاده میشود و به آنها اجازه ایزوله کردن نمونه های دهورین را میدهد. درنتیجه آنها چهار عامل موثری را که در تبدیل یک آمینواسید به دهورین درگیر میشوند، شناسایی کردند. یکی از این عوامل شناسایی شده، پروتئینی با نقشِ دهنده ی الکترون بود؛ دو عامل دیگر، پروتئینهایی بودند که فرایند را راه اندازی میکردند و عامل چهارم آنزیمی بود که کمک میکرد تا واکنش های دیگر نیز اتفاق بیفتند. در حقیقت هر چهار پروتئین در هماهنگیِ تبدیل آمینواسیدی به نام تیروزین به دهورین نقش داشتند. آنها همچنین دریافتند که غشا به تنهایی یک بخش مهم در ارتباط با ویژگیهای متابولون است.

شناخت تنظیماتِ متابولونهای بیوسنتزی، فرصتهایی را برای بهینه سازیِ اهدافِ زیست شناسیِ مصنوعی (سینتتیک بیولوژی) در جهت تولیدِ کارآمدِ محصولات با ارزش بالا در میزبانهای غیرمشابه پیشنهاد میدهد.

ترجمه خبر: عاطفه بابایی

لینک خبر
لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن