ژنومیکسکود زیستی و همزیست‌ها

میکروارگانیسم‌های جدید با قابلیت خودجهشی

محققان دانشگاه برکلی، میکروارگانیسم‌های جدیدی را شناسایی کرده‌اند، که بسیار کوچک بوده و قابلیت خودجهشی دارند.


این میکروارگانیسم‌ها ۵۰۰ بار از اشرشیا کلای کوچک‌تر هستند و تعدادشان به قدری زیاد است که در حال افزایش قطر درخت حیات هستند.
نکته‌ی جالب در باره‌ی آن‌ها، قدرت‌های فرایی شان است. به طور مثال با تقسیم کردن خود به قطعات بسیار کوچک‌تر خود را از دید دانشمندان پنهان می‌کنند، همین قدرت علاوه بر اندازه‌ی بسیار کوچک‌ شان، عامل ناشناس ماندن آن‌ها تاکنون است.

برای بررسی دقیق‌تر این موجودات، محققان به بررسی متاژنومیک نمونه‌هایی از چشمه‌های زیر زمینی کلورادو پرداختند. نکته‌ی جالب، خودنمایی گسترده‌ی “رتروالمنت‌های مولد تنوع” یا “DGR” ها در این نمونه‌ها بود.
این قطعات مسئول پراکندگی، خودجهشی و کوچک کردن ژنوم این باکتری‌ها هستند.

همان‌ طور که اشاره شد، این میکروارگانیسم‌ها اندازه‌ی ژنوم خود را به شدت کاهش داده‌اند و به همین دلیل احتمالا قادر به زندگی مستقل نبوده و مجبور به ایجاد روابطی از جمله همزیستی یا انگلی هستند.
پراکندگی DGR ها در این باکتری‌ها به شدت مورد توجه است چرا که به نظر می‌رسد این قطعات عامل ایجاد تنوع پروتئین‌هایی است که در این باکتری‌ها دیده شده است.

با این که اطلاعات بسیار کمی در مورد مکانیسم خود تنظیمی DGR ها وجود دارد، محققان پی برده‌اند که این قطعات، توان شناسایی و جهش زایی در نقاط اختصاصی ژنوم را دارا هستند و فقط یکی از بازهای آلی A، T،C و G را تغییر می‌دهند.
یک سوال بسیار مهم این است که این جهش‌ها، خودِ ژن را جهت خروج از ژنوم مورد هدف قرار می‌دهند یا این که پروتئین حاصل از ژن را تغییر می‌دهند.

به گفته‌ی پائول، دانشجوی فوق دکترای دانشگاه برکلی، اگر این جهش‌ها باعث از کار افتادن ژن شوند، به یافته‌ای مهم در تکامل دست یافته‌ایم.
این اکتشاف نشان می‌دهد که سرعت تکامل در برخی از موجودات کوچک جهان هستی، مثل باکتری‌ها بسیار بالا بوده و دریچه‌ای است نو بر روی یافتن مکانیسم‌های سازگاری و پاسخ به محیط.

ترجمه: محمدحسین عباسپور

لینک خبر
لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن