بیوتکنولوژی پزشکیسرطان

میکروبیوم روده و سرطان کولون

بر اساس مطالعه‌ای که اخیراً منتشر شده‌است، محققان ارتباط بین ترکیب میکروبی روده و بیان میکرو RNA در سرطان کولورکتال را مشخص کرده‌اند. این مطالعه برای اولین‌ بار نشان داد که تعامل بین میکرو RNA و میکروبیوم روده ممکن است نقش مهمی در سرطان کولورکتال داشته باشد.


مطالعات بسیاری نشان داده‌اند که میکرو‌RNAهای میزبان در سرطان بسیار مهم هستند. تحقیقات اخیر نشان داده‌است که بین میکروبیوم و میکرو ‌RNA میزبان ارتباط وجود دارد. با این روش، راه‌هایی برای دست‌کاری میکرو RNA در تومورها با تغییر در میکروبیوم ایجاد می‌شود که برای درمان سرطان نیز استفاده می‌شود.

محققان نمونه‌های بیماران مبتلا به سرطان روده را بررسی کردند. سطح بیان میکرو RNA در بافت سرطانی روده با ترکیب میکروبیوم روده مرتبط می‌باشد.

محققان دریافتند که در مقایسه با کولون نرمال، میکرو ‌RNAها در تومورهای سرطان کولورکتال به‌طور متفاوتی تنظیم می‌شوند که این میکرو ‌RNA‌ها با فراوانی میکروب‌های موجود در تومور ارتباط دارد. آن‌ها هم‌چنین دریافتند میکروب‌هایی که در گذشته با سرطان کولورکتال ارتباط داشتند با میکرو‌ RNAها (microRNA-182, microRNA-503, microRNA17-92) نیز مرتبط هستند که ژن‌های مربوط به میکروب‌ها را تنظیم می‌کنند. به عنوان مثال موجب تنظیم تولید گلیکان می‌شوند که در تنظیم میکروب‌های پاتوژن تومور اهمیت دارد.

محققان شبکه‌هایی از میکروب‌ها که وابسته به میکرو‌ RNAها هستند، پیدا کرده‌اند. سپس به طور خاص میکروب‌هایی را که قبلاً به سرطان مرتبط بوده‌اند، مورد بررسی قرار دادند و تمام میکرو‌RNA هایی را که با فراوانی این میکروب‌ها ارتباط دارند، شناسایی کردند. در حال حاضر همبستگی بین میکروب‌ها و میکرو‌RNAها نشان داده شده‌است و محققان در حال حاضر در تلاش برای نشان دادن یک اثر مستقیم از میکروبیوم‌ها بر میکرو‌RNA با استفاده از مدل‌های حیوانی هستند.

لینک خبر
لینک مقاله
عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
عضویت در کانال زیست فن

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن