ایمونولوژیبیوتکنولوژی پزشکیبیوتکنولوژی داروییپروتئومیکسمتابولیسم

میکروبیوم روده و بی‌نظمی‌های سیستم ایمنی

✅ آنچه در ذهن بسیاری از افراد در مورد باکتری‌ها وجود دارد این است که باکتری‌ها عواملی «کثیف و مضر» هستند، اما در واقع باکتری‌های زیادی در بدن وجود دارد که موجب اثر‌گذاری‌های مثبت متعددی می‌شوند. باکتری‌های موجود در روده ما علاوه بر کمک به هضم در محدود کردن عفونت‌های پاتوژنی و آموزش سیستم ایمنی در انتخاب آنچه باید در مقابل آن بجنگد، نیز دخیل هستند.

? اخیراً عملکرد جدید یک پروتئین میکروبیوم روده کشف شده است که پتانسیل تأثیرگذاری بر بیماری التهابی روده (Infammatory Bowel Disease) را دارد. پروتئینی که توسط این باکتری‌های روده‌ای بیان می‌شود، ‌Bacteroides نام دارد. این پروتئین‌ها به‌عنوان مانعی در رابطه با بیماری التهابی روده (IBD) عمل کرده و این کار از طریق به‌کارگیری سریع سلول‌های CD8+ T انجام می‌دهند.

? در برخی از افراد گلبول‌های سفید در حضور باکتری عامل IBD بیش از حد معمول واکنش نشان می‌دهند. علت چنین مشکلی تنها باکتری ها نیستند بلکه پاسخ بیش از حد سیستم ایمنی به پروتئین تولید شده نیز در آن دخیل است. بررسی این بی‌نظمی‌ها از تأثیر میکروبیوم روده بر سیستم ایمنی حکایت دارد که می‌توانند موجب افرایش خطر درگیر شدن سیستم ایمنی در چنین اختلالاتی شوند. از دیگر بی‌نظمی‌های مشابه در سیستم ایمنی می‌توان به بیماری دیابت اشاره کرد.

? مطالعه میکروبیوم روده نیازمند جداسازی باکتری‌ها به صورت منفرد در حیوانات مدل است تا بتوان تأثیرات سایر عوامل محیطی را حذف کرد و بیان یا عدم بیان پروتئین را روده بررسی کرد؛ به همین منظور از موش‌های فاقد گونه‌های میکروبی (germ-free mice) استفاده می‌شود. با استفاده از این موش‌ها می‌توان باکتری خاصی را وارد روده حیوانات مدل کرد. این باکتری می‌تواند پروتئین مذکور را در روده حیوانات بیان کند به‌علاوه می‌توان از نوعی از باکتری استفاده کرد که بیان‌کننده این پروتئین نبوده و به این صورت تأثیر این پروتئین قابل ارزیابی خواهد بود.

? نتایج این تحقیقات می‌تواند نویدبخش ابداع روش‌های جدید درمانی برای کنترل قدرت میکرویبوم روده باشد.

?ترجمه: زمزم جوادی

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑️عضویت در کانال زیست فن

میکروبیوم روده و بی‌نظمی‌های سیستم ایمنی – اخبار زیست فناوری

 

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن