بیوتکنولوژی پزشکی

میکروب‌های درون روده‌ای انسان می‌توانند به درمان بیماری ام‌اس منجر شوند

✅ محققان دریافته‌اند که یکی از میکروب‌های روده‌ای می‌تواند به درمان بیماری‌های خودایمنی مانند مولتیپل اسکلروزیس (ام‌اس) کمک کند.


با اینکه پروبیوتیک‌ها هزاران سال استفاده شده‌اند، اطلاعات کمی راجع به چگونگی ایجاد مقاومتشان در برابر بیماری‌ها وجود دارد. این تیم تحقیقاتی نمونه‌های میکروبی روده‌ای بیماران را بر روی موش‌های مدل ام‌اس بررسی کردند و دریافتند که میکروب Prevotella histicola، به طور موثری از بیماری سرکوب ایمنی در بیماری ام‌اس جلوگیری می‌کند.

بنابراین اگر بتوانیم از میکروب‌هایی که در بدن انسان هستند برای درمان بیماری‌های خارج از روده‌ای استفاده کنیم، می‌توانیم زمینه جدیدی را در عصر پزشکی ایجاد کنیم. این رویکرد جدید را براگ نامگذاری کرده اند: ترکیب باگ (میکروارگانیسم‌های مفید روده‌ای) و دراگ (دارو).

محققان دریافتند که P. histicola، که از روده انسان کشت می‌شود، موجب کاهش دو نوع سلول‌های پروتئین التهابی و افزایش سلول‌هایی می‌شود که با بیماری مبارزه می‌کنند: سلول‌های T، سلول‌های دندریتیک و نوعی ماکروفاژ.
این تیم نتیجه گرفتند که در آینده این نوع میکروب روده‌ای ممکن است نقش مهمی در درمان ام‌اس ایفا کند، که ناشی از حمله سیستم ایمنی بر غلاف میلین (عایقی طبیعی که سلول‌های عصبی مغز و نخاع را پوشش می‌دهد) است. البته این اثر فقط مربوط به ام‌اس نیست، و ممکن است اثرات مشابهی را بر روی دیگر سیستم عصبی و بیماری‌های خودایمنی داشته باشد.

?ترجمه: مرضیه عزیزی

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑️عضویت در کانال زیست فن

میکروب‌های درون روده‌ای انسان می‌توانند به درمان بیماری ام‌اس منجر شوند – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن