بیوتکنولوژی پزشکی

میکروب‌های مهندسی شده و استفاده به عنوان ابزار تشخیصی

میکروب‌های مهندسی شده و استفاده به عنوان ابزار تشخیصی - اخبار زیست فناوری میکروب‌های مهندسی شده و استفاده به عنوان ابزار تشخیصی

فضای روده ای همانند یک بسته سیاه است که قابل دیدن و بررسی نیست اما باکتری ها می‌توانند این مکان تاریک را قابل رویت کنند. مدارهای ژنی مجموعه هایی از ژن ها هستند که با هم کار می‌کنند و به گونه ای به میکروب ها اضافه شده است که در عملکرد طبیعی آن ها اختلالی ایجاد نکند در غیر این صورت مرگ میکرو ارگانیسم را به همراداشته و به دنبال آن حسگر نیز عمل نخواهد کرد.


دانشمندان موسسه Wyss حسگر باکتریایی را ایجاد کردند که محتوی مدار ژنی گزارشگر است که در یک گونه باکتریایی تعبیه شده است و می‌تواند امکان بررسی عفونت‌های روده ای را فراهم کند. محققین یک مدل حافظه‌دار را در مداری که میتواند مولکول خاصی را تشخیص دهد ایجاد کردند که تا مدت ها بعد از تحریک هنوز دارای قدت پاسخ‌دهی است. در این تحقیق از میکروبیوم موش برای ایجاد باکتری مهندسی شده استفاده شد و هدف شناسایی tetrathionate (مولکولی که در طی عفونت موش تولید می‌شود) بود.

اگر tetrathionate در زمان عفونت تولید شود و سپس به‌وسیله مدار ژنی شناسایی شود میزان سطح یکی از ژن‌های مدار افت می‌کند که به دنبال آن ژن دوم روشن می‌شود و بیان ژن اول متوقف می‌شود و گزارشگر تعبیه‌شده هم این تغییرات ایجاد شده را با ایجاد تغییرات رنگی قابل‌رؤیت می‌کند. در آزمایش‌ها امکان سنجی این حسگر ها مشخص شد که tetrathionate در اثر آلودگی با باکتری Salmonela typhimurium ایجاد می‌شود و این آزمایشات تا ۶ ماه ادامه داشت و آزمایشات مدفوع، حافظه مدار ژنی ساختگی را تایید کردکه بعد از شش ماه همچنان روشن بود و DNA آن پایدار باقی‌مانده بود

این تحقیقات که امکان بررسی بافت‌ها و را با حساسیت حسگرهای باکتریایی به تغییرات محیطی فراهم می‌کنند می‌توانند موجب ساخت داروهای پیشرفته ای شوند که بررسی محیط روده را با هزینه کم تری موجب می‌شوند.

?ترجمه: زمزم جوادی

☑️ لینک خبر
☑️ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑️عضویت در کانال زیست فن

میکروب‌های مهندسی شده و استفاده به عنوان ابزار تشخیصی – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن