سرطانسلول های بنیادی

میکروسفرهای الاستیکی در مطالعات سرطان

سلول‌ها به دنبال رشد و تکثیر، نیروهایی را به یکدیگر وارد می‌کنند. مشابه این نیروها در مطالعات انجام‌شده حین تزریق گویچه‌های الاستیکی در مرحله اولیه رویانی سلول‌های zebrafish و کلونی سلول‌های ملانوما در موش در محیط پتری‌دیش نیز مشاهده شده‌است. محققان به‌تازگی توانستند از گویچه‌های الاستیکی کوچک غنی از ذرات فلوئورسنت جهت کشف نیروهای مکانیکی موجود بین سلول‌ها بهره ببرند. این مطالعه می‌تواند از بسیاری از رموز مرتبط با تکامل رویانی و هم‌چنین سلول‌های بنیادی سرطان پرده ‌بردارد.


طی دهه‌های متمادی، محققان مطالعات بسیاری در جهت بررسی نیروهای بین سلولی انجام داده‌اند. با این‌حال هنوز ابزار مناسبی برای بررسی حرکات ظریف در فضای داخل سلولی وکلونی‌های سلولی در دسترس نیست.

طبق گفته‌های دکتر wang: «اگر سلول در محیط پتری دیش قرار بگیرد، حتی با وجود مواد‌غذایی لازم، نمی‌تواند مدت زیادی زنده بماند. علاوه‌ بر‌ این، به‌دلیل فقدان عوامل محافظتی، این سلول‌‌ها قادر به تشکیل بافت نیز نخواهندبود.» سلول‌ها به دنبال رشد و تکثیر، نیروهایی را به یکدیگر وارد می‌کنند. مشابه این نیروها در مطالعات انجام‌شده حین تزریق گویچه‌های الاستیکی در مرحله اولیه رویانی سلول‌های zebrafish و کلونی سلول‌های ملانوما در موش در محیط پتری‌دیش نیز مشاهده شده‌است.

این گویچه‌ها غیرسمی بوده و هیچ‌گونه مداخله‌ای در روند تکامل ایجاد نمی‌کنند. برای ارزیابی میزان فشار وارد شده بر سلول‌ها، محققان از گویچه‌های غنی از نانوذرات فلوئورسنت استفاده کردند. زمانی‌که این گویچه ها توسط سلول‌ها فشرده می‌شوند، نانوذرات با مقداری معادل با فشار واردشده از گویچه‌ها خارج می‌شوند. سپس محققان به کمک میکروسکوپ فلوئورسنت می‌توانند میزان حرکت ذرات را برای محاسبه نیروی اعمال شده بر گویچه‌ها و سلول‌ها بررسی کنند.

توانایی اندازه‌گیری نیرو در سلول‌ها برای سلول‌های سرطانی مهم تلقی می‌شود. دراین راستا، مطالعه اخیر محققان نشان می‌دهد که سلول‌های تومور ملانوما در محیط in vitro شروع به تکثیر کرده و به ۱۰۰تا ۲۰۰ سلول می‌رسند بدون این‌که هیچ استرسی ناشی از فشار افزایش یابد. پیش از این، اعتقاد براین بود که سلول‌های سرطانی در فاز اولیه رشد، فشار بیشتری تولید می‌کنند اما طبق مطالعات صورت گرفته اتفاقاً با افزایش توده سرطان این اتفاق رخ نمی‌دهد و دیگراین‌که، سلول‌های سرطانی پس از این مرحله شروع به متاستاز می‌کنند.

بنابراین این‌گونه به‌نظر می‌رسد که تومورهای اولیه معمولا کشنده نیستند. آن‌چه خطرناک به نظر می‌رسد تکثیر سلول‌های سرطانی از تومورهای اولیه به بافت‌های نرم با کشش پایین مانند مغز، مغز استخوان، کبد وکلیه است.

لینک خبر
لینک مقاله
عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
عضویت در کانال زیست فن

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن