بیوتکنولوژی پزشکی

میکرو استخراج زیست‌ تخریب پذیر فاز جامد (BioSPME): ابزاری برای حذف اثر تداخلی ماتریکس

✅ طیف‌سنجی جرمی (Mass spectroscopy, MS) توانایی جداسازی مولکول‌های آلی بر اساس جرم مولکولی آن‌ها را دارد و با حساسیت بالایی مقدار آن‌ها را مشخص می‌کند. روش کروماتوگرافی مایع با کارایی بالا (High performance liquid chromatography, HPLC) جداسازی سریع و کمی ترکیبات از یکدیگر و از سایر اجزاء پیچیده و ماتریکس ممکن می‌سازد. این دو تکنیک که اغلب LC-MS خوانده می‌شوند، یک قابلیت منحصر به فرد برای اندازه‌گیری‌های سریع، مقرون به صرفه و کمی مولکول‌های آلی دارند.


? حساسیت و تکرارپذیری تکنیک کمی LC/MS/MS تحت تأثیر حضور ترکیباتی خاص در ماتریکس نمونه به عنوان تداخل‌گر قرار می‌گیرد. این تداخل‌ها بر یونیزاسیون آنالیت از طریق مکانیزم‌های سرکوب‌کننده یا افزایش‌دهنده مؤثر هستند. آنالیزهای چند جزئی نیازمند جداسازی آنالیت‌های بسیاری در گستره وسیعی از ویژگی‌های فیزیکی و شیمیایی (log P, pKa, size, etc) است. تحت این شرایط، جداسازی تداخل‌‌گرهای قطبی و غیر قطبی از آنالیت‌های مدنظر از طریق کروماتوگرافی مایع فاز معکوس (Reverse Phase-HPLC) بسیار مشکل است.

? میکرو استخراج زیست‌ تخریب پذیر فاز جامد (Biocompatible solid phase micro extraction, BioSPME) نمونه‌ای از تکنیک‌های جداسازی است که جداسازی آنالیت‌های متنوع از ماتریکس کمپلکس زیستی را بدون تداخل‌گر‌هایی همچون نمک‌ها، پروتئین‌ها و فسفولیپیدها ممکن می‌سازد. در انتها آنالیت را می‌توان با انحلال در یک حلال آلی بازیابی کرد. کاهش چشمگیر تداخل‌های ماتریکس این امکان را به کاربر می‌دهد که در طی فرآیند تنها بر روی جداسازی آنالیت تمرکز کند.

? BioSPME یک تکنیک استخراج است که در آن آنالیت موردنظر بین ماتریکس نمونه و پوشش استخراج جدا می‌شود. پوشش استخراج دارای ذرات سیلیکا است که درون یک همبست‌گر زیست سازگار قرار دارد. نقش همبست‌گر کاهش و یا حذف تداخل‌گر‌های ماتریکس از محصول استخراج بدون کاهش غلظت آنالیت است که موجب جداسازی آنالیت موردنظر با کم کردن حضور ماتریکس می‌شود.

? هدف این بررسی تعیین سودمندی ترکیب روش‌های BioSPME و LC/MS/MS برای جداسازی ترکیبات پیچیده چند جزئی مثل سیالات بیولوژیکی است. کیفیت روش‌های کمی در مقایسه با توانایی، حساسیت، تکرارپذیری و محدوده دینامیکی تکنیک‌های اولیه آماده‌سازی مانند رسوب‌دهی پروتئین ارزیابی شده است. علاوه بر این، اثر ماتریکس نمونه بر سیستم کروماتوگرافی با تمام تکنیک‌های آماده‌سازی مقایسه شده است.

? ترجمه: ریحانه خالقی

لینک خبر

عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی

عضویت در کانال زیست فن

میکرو استخراج زیست‌ تخریب پذیر فاز جامد (BioSPME): ابزاری برای حذف اثر تداخلی ماتریکس – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن