بیوتکنولوژی پزشکیبیوتکنولوژی داروییپروتئومیکس

ناباروری مردان با کمبود تورین در اسپرم

| ناباروری مردان با کمبود تورین در اسپرم

✅ اسپرم‌ها سلول‌های بسیار تخصصی هستند که برای دستیابی به یک هدف واحد یعنی بارور کردن تخمک سازگاری یافته‌اند. اسپرم‌ها در طی لقاح بایستی راه طولانی را تا رسیدن به تخمدان زن طی کنند و از استرس‌های متعدد کشنده در محیط‌های فیزیولوژیکی مختلف این مسیر اجتناب کنند. با این‌حال، فرایندهایی که به سلول‌های اسپرم اجازه رسیدن به باروری تحت این شرایط می‌دهند، کم‌تر شناخته شده‌اند.


✳ محققان در مطالعه جدید خود، یک تنظیم کننده حجم سلولی در سلول‌های اسپرم شناسایی کرده‌اند که نقش بسزایی در حفظ شکل و باروری آن‌ها دارد. یکی از نویسندگان این مطالعه می‌گوید، سلول‌ها مکانیسم‌های حسگری دارند که به آن‌ها اجازه جبران تغییرات در محیط اسموتیک پیرامون آن‌ها را می‌دهد. بدون وجود این حسگرهای جبرانی، سلول‌ها تغییرات حجمی زیادی را تجربه می‌کنند که منجر به پارگی غشا یا دیگر مشکلات مورفولوژیکی می‌شود. ما در این مطالعه حسگری را یافتیم که نقش مهمی در عملکرد سلول‌های اسپرم ایفا می‌کند.

✳ تاکنون مشخص شده‌است که موش‌های نر فاقد سیستئین دی اکسیژناز(CDO) نابارور هستند. CDO پروتئین شناخته شده‌ای است که اسیدآمینه تورین را می‌سازد و به نوبه خود در اسموز ایفای نقش می‌کند.محققان در این مطالعه تعیین کردند که موش‌های نر فاقد CDO در مقایسه با همتایان سالم خود به میزانی بیش از ۱۰ برابر، احتمال نابارورشدن دارند. هم‌چنین دریافتند که سطوح تورین در سلول‌های اسپرم این موش‌ها به‌طور قابل توجهی کاهش یافته است. آن‌ها کشف کردند که اسپرم‌ها هنگام عبور از مجرای تناسلی مرد، به‌جای ساختن تورین آن را جذب می‌کنند.

✳ به نظر می‌رسد که فرایند جذب یک راهکار مهم برای بقای اسپرم در طول عمل لقاح باشد، زیرا اسپرم‌های بالغ به‌تنهایی قادر به تولید پروتئین‌ها نیستند. یافته‌ها نشان می‌دهند که تورین برای فرایند باروری ضروری است.

✳ سلول‌های اسپرم در موش‌های دچار کمبود CDO زمانی‌که در محیطی مشابه رحم قرار داده شدند، تقریباً دو برابر بیش‌تر احتمال داشت که زاویه اشتباهی به دور خود بگیرند. به‌طور قابل توجهی زمانی‌که تورین اضافی برای اسپرم تأمین می‌شود این نقص از بین می‌رود. از این مشاهدات این‌طور نتیجه‌گیری می‌شود که با کنترل اسمز، تورین به حفظ شکل مناسب اسپرم در طی لقاح کمک می‌کند.

✳ یافته‌ها نشان می‌دهند که تولید تورین توسط CDO در مجرای تولیدمثلی نر و جذب توسط اسپرم، مکانیسم‌های اساسی برای باروری مرد هستند. همانطور که اسپرم‌ها در محیط‌های مختلف اسمزی حرکت می‌کنند، سطح تورین داخل سلول به سمت تعادل شیفت پیدا می‌کند و حجم سلول را تغییر می‌دهد. این امر، از تغییرات اضافی در شکل اسپرم که باعث ورود یا خروج آب می‌شود جلوگیری کرده و به اسپرم اجازه می‌دهد تا به شکل موفقیت‌آمیزی باروری را تحت شرایط محیطی دشوار کامل کند.

? مترجم: مژگان برات‌زاده

لینک خبر
لینک مقاله
عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
عضویت در کانال زیست فن

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن