بیوتکنولوژی پزشکیبیوتکنولوژی داروییسرطان

نابودی سلول‌های سرطانی با روش جدید فقط در سه روز

سلول‌های سرطانی توانایی نگران‌کننده در پیشرفت در مقاومت به درمان‌های موجود دارند. مطالعات مشخص کرده‌اند که چگونه تغییر ساختار کروماتین در سلول‌های سرطانی می‌تواند آن‌ها را آسان‌تر نابود کند.


?در هسته سلول، DNA به دور پروتئین‌های هیستون پیچیده شده است و با هم کروماتین را تشکیل می‌دهند. وظیفه کروماتین، بسته‌بندی منظم کد ژنتیکی در هسته است. به علاوه، کروماتین می‌تواند ژن‌هایی را که روشن و خاموش می‌شوند، تنظیم کند. با این حال، در سلول‌های سرطانی، کروماتین به این سلول‌ها کمک می‌کند تا با درمان‌های سرطان سازگار شده، بنابراین به آن‌ها اجازه بقا می‌دهد.

? به طور کلی، بیماری‌های پیچیده مانند سرطان، به رفتار یک ژن واحد وابسته نیستند، بلکه به تعامل پیچیده موجود میان صدها هزار ژن وابسته هستند. محققان در نتیجه استفاده از روش‌های مختلف دریافتند که کروماتین دارای خاصیت «تراکم بسته‌بندی» در ارتباط با بیان ژن است که به سلول‌های سرطانی در فرار از درمان، یاری می‌رساند.

? هدف قرار دادن کروماتین‌ها برای مرگ سرطان: بر اساس یافته‌های محققان، این فرض وجود دارد که تغییر ساختار کروماتین به منظور منظم‌تر کردن آن می‌تواند یکی از راه‌های افزایش آسیب‌پذیری سلول‌های سرطانی به درمان باشد.

? در تحقیقات بیشتر صورت گرفته، محققان متوجه شدند که می‌توانند ساختار کروماتین را با تغییر الکترولیت‌های درون هسته سلول‌های سرطانی تغییر دهند. در این روش، با استفاده از دو دارو که در حال حاضر توسط اداره غذا و دارو (FDA) تأیید شده است، مورد آزمایش قرار گرفتند:Celecoxib و Digoxin. سلکوکسیب در حال حاضر برای تسکین درد استفاده می‌شود، درحالی‌که دیگوکسین برای درمان فیبریلاسیون دهلیزی و نارسایی قلبی استفاده می‌شود. در هر حال، هر دو دارو قادرند که تراکم بسته‌بندی کروماتین را تغییر دهند.

? محققان این داروها را با شیمی‌درمانی ترکیب کرده‌اند که از آن‌ها به‌عنوان درمان‌های محافظتی کروماتین CPT یاد می‌کنند و آن‌ها را روی سلول‌های سرطانی در آزمایشگاه بررسی کرده‌اند و نتایج قابل‌توجهی را مشاهده نموده‌اند. در عرض ۲ یا ۳ روز، تقریباً همه سلول‌های سرطانی مرده بودند زیرا که قادر به پاسخگویی نبودند. ترکیبات CPT سلول‌ها را از بین نمی‌برند، آن‌ها کروماتین‌ها را بازسازی می‌کنند.

? برای کاربرد این روش در بدن انسان باید به خاطر داشته باشیم که میان کشت‌های سلول و انسان‌ها تفاوت عمده‌ای وجود دارد، شما هرگز نمی‌دانید که محیط داخلی بدن انسان بر رفتار سرطان تأثیر می‌گذارد یا ممکن است اثرات جانبی پیش‌بینی‌نشده وجود داشته باشد.

?ترجمه: منصوره حسینی

☑️ لینک خبر
☑️ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑️عضویت در کانال زیست فن

نابودی سلول‌های سرطانی با روش جدید فقط در سه روز – اخبار زیست فناوری

Rate this post
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن