بیوتکنولوژی کشاورزی

نانوذرات حامل RNA های دورشته ای برای محافظت از گیاهان

نانوذرات حامل RNA های دورشته ای برای محافظت از گیاهان - زیست فن - زیست فناوری نانوذرات حامل RNA های دورشته ای برای محافظت از گیاهان – زیست فناوری

استفاده از RNA برای محافظت از گیاهان درمقابل پاتوژن ها – به ویژه ویروس ها- مورد توجه پژوهشگران قرار گرفته است. با استفاده از مکانیسم تداخل RNA )RNAi) ، می توان ژن های بیماری زای پاتوژن را خاموش نمود. حتی بدون بیان این RNA ها در گیاه و صرفاً با پاشاندن قطعات RNA دو رشته ای روی گیاه ، پیش از این از تأثیر بعضی قارچ ها و بعضی بیماریزاهای دیگر جلوگیری شده بود.


اما ماندگاری و پایداری قطعات RNA دو رشته ای و نیز توانایی ورود آن ها به سلول های گیاهی همچنان باید بهینه شود. پژوهشگران دانشگاه کویینزلند استرالیا با استفاده از نانوتکنولوژی به این معضل پاسخ داده اند.

نانورُس (nanoclay) یک ساختار از صفحات سیلیکات لایه لایه است که با ایجاد تغییرات مختلف در ترکیب شیمیایی ، خواص مختلف سطحی می پذیرد. نوعی نانو رس به نام نانوصفحه های لایه ای هیدروکسید دو گانه (LDH) برای سوار کردن قطعات RNA دو رشته ای استفاده شده است. تشکیل کمپلکس RNA با این نانوصفحات ، می تواند به پایداری RNA کمک کند ، به گونه ای که تا 30 روز بعد از پاشیدن این کمپلکس ها ، همچنان در گیاه و سطح آن پایدار باقی مانده و توسط نوکلئازها تجزیه نشدند.

علاوه بر پایداری، نانورس کمک می کند که قطعات RNA به صورت یکنواخت آزاد شده و در دسترس سلول قرار گیرد ، همچنین این نانومواد ، کاملا تجدیدپذیرند.

استفاده از نانوتکنولوژی برای سوار کردن قطعات RNA در سلول های انسانی و ژن درمانی راهبرد سابقه داری است. ایده گرفتن از این راهبرد در معرفی روش جدید برای استفاده در سلول های گیاهی ، می تواند یک روش نو برای کنترل بیماری های گیاهی به کشاورزان معرفی کند.

بخوانید  آیا احتمال رخ دادن فاجعه ‏ای همچون قحطی ایرلند هنوز وجود دارد؟!

مطالعه ی اخبار مشابه

#آفات و بیماری ها

ترجمه: محسن رحیمی نژاد

☑️لینک خبر
☑️لینک مقاله
☑️عضویت در کانال زیست فن
☑️️عضویت در زیست فن کشاورزی

نانوذرات حامل RNA های دورشته ای برای محافظت از گیاهان – زیست فناوری

برچسب‌ها
نمایش بیشتر

علی چوپانی

بیش از 4 سال است که در کنار دیگر دوستان در مجموعه زیست‌فن هستم. زیست شناسی خوندم ولی به خاطر علاقه خودم به وب و سئو در حال حاضر مدیریت سایت زیست‌فن و نظارت بر سئوی محتواهای تولیدی در زیست‌فن رو به عهده دارم. اینجا خانه‌ی ماست، به ما سر بزنید!

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× سـه = دوازده

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن