بیوتکنولوژی پزشکی

نانوذرات immunoswitch باعث کاهش رشد سرطان می‌شوند

نانوذرات immunoswitch باعث کاهش رشد سرطان می‌شوند - اخبار زیست فناوری نانوذرات immunoswitch باعث کاهش رشد سرطان می‌شوند

✅ دانشمندان دانشگاه جان هاپکینز یک ابزار جدید برای مبارزه با سرطان یافته‌اند که هزار بار از موی انسان کوچک‌تر است. این ابزار جدید نانوذره immunoswitch نام گرفته است. این نانوذره از دو آنتی‌بادی متفاوت تشکیل شده است. مطالعات جدیدی که با استفاده از این روش انجام‌شده‌اند، کاهش شدید رشد تومور را در سرطان ملانوما و کولون، در مدل های موشی نشان می‌دهد؛ و استفاده از این روش علیه انواع دیگر سرطان نیز در افق دید آینده وجود دارد.

این روش جدید محدودیت‌های روش‌های فعلی ایمنی درمانی ، مخصوصاً روش‌های بر پایه checkpoint inhibitor ، را بهبود می‌بخشد. برای مثال مطالعات نشان می‌دهند که checkpoint inhibitor ها علیه ملانوما ، سرطان مثانه، لنفوم هوچکین و نوع خاصی از سرطان ریه، تنها در ۳۰ درصد موارد مؤثر واقع می‌شوند. این در حالی است که افزایش مقدار دارو ممکن است مؤثر واقع شود، اما بعضی از غلظت‌های این داروها می‌تواند عوارض جانبی بسیار نامطلوبی را ایجاد کند.

محققان جان هاپکینز در این آزمایش از دو آنتی‌بادی با رویکردهای متفاوت استفاده کردند: (PD-L1) inhibitor که مانع از شناسایی سلول توموری به‌عنوان سلول خودی می‌شود و دیگری محرک سلول‌های T که باعث بهبود عملکرد آن‌ها می‌شود. نانو ذرات نسبت به داروهای آزاد مزایایی ازجمله افزایش نفوذپذیری دارند. نانوذرات با سرعت بیشتری جذب سلول‌های سرطانی می‌شوند و هر نانوذره مقدار مشخصی از آنتی‌بادی را حمل می‌کند که باعث افزایش غلظت موضعی آنتی‌بادی‌ها در محل تومور شده و عوارض ناخواسته بر سلول‌های طبیعی را کاهش می‌دهند. ذرات immunoswitch با دو وظیفه به وضوح بهتر از مخلوطی از نانوذرات که هر کدام یک پروتئین مشخص را هدف قرار می‌دهند، عمل می‌کنند اما علت این امر هنوز مشخص نیست گرچه به نظر می‌رسد این موفقیت در اثر نزدیک کردن سلول‌های T به سلول‌های توموری توسط نانو ذرات، به وجودمی آید.

این گروه تحقیقاتی در آینده قصد دارند با جستجوی مخلوط‌های مؤثرتر از آنتی‌بادی‌ها، این نانوذرات immunoswitch را بهبود بخشند؛ و با توجه به امکان تلفیق روش‌های مختلف درمان برای انواع خاصی از سرطان، این فنّاوری جدید می‌تواند ابزار مناسبی برای تحقق این امر باشد.

?ترجمه: یاسمن اسعدی

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑️عضویت در کانال زیست فن

نانوذرات immunoswitch باعث کاهش رشد سرطان می‌شوند – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن