سوخت زیستی

تولید بیودیزل با همزیستی باکتری و قارچ

برای پاسخ به چالش تولید سوخت های تجدیدپذیر و پایدار, محققان بررسی های خود را تنها به سوخت های زیستی حاصل از کشاورزی محدود نکردند، بلکه سایر منابع روغنی همچون قارچ ها را نیز مد نظر داشتند. محققان از یک سیستم باکتریایی-قارچی برای نشان دادن مکانیسم تولید چربی در قارچ ها استفاده کردند.


استفاده ی گسترده از ضد میکروب ها، باعث ایجاد رقابت در فرآیند همزیستی بین کپک ها و باکتری ها شده است، اما این مطلب همواره درست نیست. محققان برای بررسی امکان همزیستی،از قارچ Rhizopus microsporus و پروتوباکتر Burkholderia استفاده کردند.مشاهده شد که در تقابل همزیستی و رقابت، همزیستی موفق است. این همزیستی فرآیند تولید چربی در قارچ را نتیجه می دهد.

مقایسه پروفایل های بیان ژن قارچ های میزبان تائید کرده است که ایجاد همزیستی با تغییرات خاصی در پروفایل لیپید قارچ همراه بوده است. فعالیت دی اسیل گلیکروکیناز (DGK), برای تغییرات متابولیکی در قارچ برای تولید لیپید مهم بوده است.

این بررسی، بر طبیعت پیچیده ی همزیستی باکتری و قارچ تاکید داشت.نتیجه ی این همزیستی ارزشمند، تولید چربی برای تهیه ی بیودیزل، سوختی پاک و تجدیدپذیر، بود.

ترجمه: فاطمه فولادی

لینک خبر
لینک مقاله

۴/۵ - (۲ امتیاز)
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن