بیوتکنولوژی جلبکبیوتکنولوژی صنعتیبیوتکنولوژی محیط زیستبیوتکنولوژی میکروبی

تحلیل فرارونویسی در راستای نجات جامعه از شکوفایی جلبکی

امروزه شکوفایی جلبکی (algal bloom) که به رشد بیش از مقدار معمول جلبک ها در اثر عوامل گوناگون گفته می شود، به یکی از معضلات مناطق ساحلی تبدیل شده است. مواد سمی ترشح شده از آن ها می تواند برای اکوسیستم و حتی انسان ها سمی باشد. این پدیده تحت تاثیر افزایش دما و ورود رود های مملو از موادی مانند نیترات ها و فسفات های فاضلاب هاست.


افزایش شکوفایی جلبکی در دهه اخیر در عمده ی سواحل گزارش شده است. متخصصین تخمین زده اند که این افزایش موجب خسارت های مالی سنگین سالانه به دلیل مرگ و میر ماهی ها، کاهش کیفیت آب ها وتبدیل آن ها به آب های غیر شرب شده است.

محققان ،تحلیل های فرارونویسی (metatranscriptomic) از نمونه های دینوفلاژت (dinoflagellate)، درمناطق مدخل رودها تهیه کردند.آن ها این کار را قبل، همزمان و بعد از ایجاد جلبک انجام و نتایج را با مناطق فاقد این پدیده مقایسه کردند. هدف آن ها ازاین کار شناخت شرایطی بود که آغاز کننده ی ایجاد جلبک ها است. یافته ها نشان داد درهنگام ایجاد جلبک ها، بیان ژن های موثر در اکتساب آهن، نیتروژن و فسفات و نیز تولید ویتامین B افزایش می یابد. هم چنین این موجودات با ترشح اگزو پلی ساکاریدها (Exopolysacharides) به اتصال و برهمکنش باکتری با خودشان کمک می کنند. این رابطه می تواند به تامین نیاز های غذایی هر دو موجود کمک کند.هم چنین اگر موجود مدنظر توانایی تغییر روش کسب انرژِی از اتوتروفی به هتروتروفی را داشته باشد باکتری ها، منبعی از مواد آلی مورد نظر را در موقعیتی که دیگر اتوتروفی مدنظر نیست فراهم می کنند.

هنوز راهی برای ممانعت از تشکیل شکوفایی جلبکی یافت نشده است اما محققان امید دارند بتوانند از این یافته ها برای تشخیص پاسخ جلبک ها به تغییر شرایط محیطی، پیش بینی و یافتن راهی برای از بین بردن آن ها استفاده کنند.

ترجمه و آماده سازی: نجمه سید کتولی

لینک خبر

Rate this post
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن