مدل های حیوانیمطالعات پایه

نحوه شکل‌گیری شبکه مجرایی پانکراس

محققان دانشگاه Copenhagen به‌ تازگی مطالعه جدیدی در رابطه با چگونگی شکل‌گیری شبکه مجرایی پانکراس انجام داده‌اند. شبکه مجرایی پانکراس وظیفه انتقال آنزیم‌های گوارشی را برعهده دارد. این شبکه از نظر ظاهری به شبکه‌ای از مسیرهایی که با ادغام به یکدیگر سبب تشکیل رودخانه می‌شوند، شباهت دارد. مطالعات از این دست می‌تواند برای فهم بهتر اختلالاتی نظیر سیستیک فیبروزیز بسیار کمک کننده باشد.


رودخانه‌ها پس از شکل‌گیری به انشعابات متعددی تبدیل می‌شوند که از بین آن‌ها هرکدام که جریان قوی‌تری داشته‌باشد گسترش می‌یابد و سایر انشعابات نیز رفته‌رفته خشک شده و ناپدید می‌شوند. بنا به گفته محققان نظیر چنین پدیده‌ای برای اعضای بدن انسان نیز رخ می‌دهد. محققان نحوه تکامل پانکراس موش را از زمان جنینی تا پس از تولد مورد مطالعه قرار دادند.

پانکراس دارای عملکرد طبیعی برای گوارش مواد غذایی ضروری است. این اندام بدن با تولید آنزیم، به هضم و گوارش مواد‌غذایی کمک می‌کند. آنزیم‌ها از طریق شبکه‌ای از مجراها به روده ریخته می‌شوند. از آن‌جا که نحوه شکل‌گیری این شبکه مجرایی مسئله اصلی این مطالعه بوده ‌است، محققان از تکنیکی که اصالتاً برای آنالیز شبکه‌ی مسیرها و رودخانه‌ها به‌کار می‌رود، استفاده کردند.

طبق یافته‌های این مطالعه، اگرچه شکل پانکراس در همه موش‌ها یکسان نبود، اما این شبکه مجرایی در بین موش‌ها در مرحله تکاملی مشابه بوده است. در مراحل اولیه تکامل، شبکه مجرایی پانکراس شباهت زیادی به شبکه مسیرهای شهری دارد به این ترتیب که عبور از هر نقطه به مقصد مستلزم عبور از چندین مسیر مشخص است. اما هرچه به مراحل پایانی تکاملی نزدیک می‌شویم، ساختار شبکه مجرایی در زمینه انتقال آنزیم‌های گوارشی به روده بهینه‌تر عمل می‌کند. جریانی که از سمت پانکراس به سمت دئودنوم روانه می‌شود، باعث می‌شود که مجراهایی با جریان بیشتر، گسترش یافته و سایر مجراهای غیرضروری حذف شوند.

محققان از طریق آنتی‌بادی‌های فلوئورسنت، شبکه مجرایی پانکراس را رنگ‌آمیزی کرده تا بتوانند نحوه تکامل این شبکه را مورد ارزیابی قرار دهند. یافته‌ها حاکی از آن هستند که پانکراس از همان مراحل اولیه، خود را برای مراحل قبل از تولد آماده می‌کند. این عضو داخلی بدن این کار را ازطریق ترشح محتویات خود به مجراها انجام می‌دهد. مطالعه محققان نشان می‌دهد که این شبکه حتی در دوران جنینی از لحاظ ساختاری خود را برای عملکرد در سطح قابل‌قبول برای پس از تولد نیز آماده می‌کند.

این یافته‌ها می‌تواند در کشف و بهبود شیوه‌های درمانی برای اختلالاتی که به‌دنبال اختلال عملکرد شبکه مجرایی رخ می‌دهند، کمک کننده باشد. این حالت در بیماران دچار فیبروز سیستیک ارثی دیده می‌شود. این بیماری که از فردی به فرد دیگر متفاوت است، در آن به‌دلیل اختلال در شبکه مجرایی، آنزیم‌ها به‌درستی از پانکراس وارد روده نمی‌شوند. بنابراین مطالعات این‌چنینی می‌تواند به راهکارهای درمانی جهت گیری‌های مناسب‌تری دهد.

لینک‌ خبر

برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن