بیوتکنولوژی کشاورزی

نخودهای مقاوم به خشکی، منبع درآمد پایدار برای کشاورزان فقیر

نخودهای مقاوم به خشکی، منبع درآمد پایدار برای کشاورزان فقیر - اخبار زیست فناوری نخودهای مقاوم به خشکی، منبع درآمد پایدار برای کشاورزان فقیر

✅ دانشمندان در پی بهبود نخود‌هایی هستتد که بتواند در اقلیم خشک گلدهی کند، و به فقیرترین کشاورزهای دنیا برای رشد محصولات زراعی کمک کند.


کارشناسان در پی استفاده از تکنیک‌های علمی کم هزینه‌ای هستند تا بوسیله آن سرعت اصلاح ارقام نخودی که عملکرد بیشتری دارد را افزایش دهند. تحقیق آنها کشاورزان را در آفریقا ( جایی که مردم معاش خود را از طریق زمین‌های زراعی کوچک فقیر می‎گذرانند) قادر می‎سازد که برداشت نخود را در اقلیم‌های متغیر بهبود بخشند. پژوهشگران امیدوارند که یافته‌های آنها عملکرد سالانه را بطور معناداری از سطح کنونی ۱.۵ تن در هکتار به حدود ۵ تن در هکتار برساند.

توسعه و بهبود نخودهای رشد کرده در اتیوپی بستگی به باران‌های موسمی دارد اما در سال‌های اخیر با تغییرات آب و هوایی، این باران‌ها منبع قابل اتکایی نیستند.

یک تیم ترکیبی از علوم مختلف برای رسیدن به درک بهتری از چگونگی تاثیر شرایط محیطی بر رشد نخود در تلاش هستند. این تیم با سرمایه‌گذاری بر معماری ریشه، به دنبال توسعه ارقامی هستند که ریشه‌های عمیق‌تری داشته باشند تا آب را از اعماق زمین به دست بیاورند. این پروژه ۷۵۰ هزار یورویی توسط BBSRC و موسسه تحقیقاتی کشاورزی اتیوپی و موسسه تحقیقاتی بیوتکنولوژی این کشور تأمین می‌شود.

این گروه از دانشمندان امیدوارند که یافته‌های ناشی از ۳۰ ماه مطالعه برای زارعان نخود در خاورمیانه، هند و پاکستان جایی که اقلیم در حال گرم‌تر و خشک‌تر شدن هست مفید واقع گردد.

#تنش_های_غیرزنده

ترجمه : آرمان جمالی

☑️ لینک خبر
☑️ عضویت در زیست فن کشاورزی
☑️عضویت در کانال زیست فن

نخودهای مقاوم به خشکی، منبع درآمد پایدار برای کشاورزان فقیر – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن