بیوتکنولوژی پزشکیبیوتکنولوژی داروییسرطان

گام بلند نیوزیلندی‌ها برای یافتن دلیل نرخ بالای ابتلا به سرطان سینه

?#رصد_لحظه‌ای?

✅ کشور نیوزیلند یکی از بالاترین نرخ‌های بروز سرطان سینه در جهان را داراست. در تحقیقی که توسط محققین دانشگاه اوکلند انجام شده، دانشمندان، پروفایل‌های بیان ژن تومورهای سینه بیماران در این کشور را مورد بررسی قرار داده، آن‌ها را با پروفایل‌های بیان ژن به‌دست‌آمده از گروه‌های بین‌المللی مطالعه سرطان سینه مقایسه کرده و هرگونه رابطه‌ای میان بیان ژن تغییریافته و ویژگی‌های بالینی-پاتولوژیک تومورها را شناسایی نموده‌اند.


?محققین برای اندازه‌گیری پروفایل‌های بیان ژن ۱۰۶ تومور سینه مربوط به بیماران نیوزیلندی، از ریزآرایه‌ها استفاده کرده و با گردآوری داده‌های بیان ژن از شش گروه بین‌المللی مطالعه سرطان، تمامی داده‌های بیان ژن را با استفاده از ابزارهای استاندارد بیوانفورماتیک و آماری مورد تجزیه‌وتحلیل قرار داده‌اند.

?بنا بر نتایج به‌دست‌آمده، پروفایل‌های بیان ژن مرتبط با وضعیت ER و ERBB2 تومور، زیرشاخه مولکولی و نشان‌های بیان ژن انتخاب‌شده در گروه نیوزیلند با آنچه در گروه‌های بین‌المللی یافت شده، مشابه بوده است. بااین‌وجود تفاوت‌های عمده‌ای ازنظر ویژگی‌های بالینی-پاتولوژیکی نظیر درجه و سایز تومور و همچنین وضعیت گره‌های لنفاوی بین گروه نیوزیلند و گروه‌های بین‌المللی مشاهده گردیده است.

?محققین نیوزیلندی در نتیجه‌گیری از پژوهش خود اظهار داشته‌اند که پروفایل‌های بیان ژن که ازجمله شاخص‌های حساس بیولوژی تومور به شمار می‌روند، بین تومورهای سینه بیماران نیوزیلندی و غیر نیوزیلندی تفاوت آشکاری نداشته‌اند.

?این نشان می‌دهد که عوامل دیگری ممکن است بر نرخ بالا و رو به رشد سرطان سینه در نیوزیلند در مقایسه با جوامع بین‌الملل اثرگذار باشد.

?نتایج این مطالعه که در مجله New Zealand Medical Journal منتشر گردیده، می‌تواند به‌عنوان یک الگوی پژوهشی توسط دیگر کشورهایی که از مشکل مشابهی رنج می‌برند مورد استفاده قرار گیرد.

?ترجمه: سید محمد پیشدار

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑️عضویت در کانال زیست فن

گام بلند نیوزیلندی‌ها برای یافتن دلیل نرخ بالای ابتلا به سرطان سینه – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن