بیوتکنولوژی پزشکیعلوم اعصاب

نقشه سلولی جدید مغز؛ ارتباط دهنده بیماری‌های مغزی با انواع خاصی از سلول‌ها

✅محققان روش‌های جدیدی برای توالی‌یابی سلول واحد کشف کردند که می‌تواند نقشه‌ای قابل استفاده برای کشف خاستگاه سلولی اختلالات مختلف مغزی شامل آلزایمر، پارکینسون، اسکیزوفرنی و اختلال دوقطبی باشد.


?محققان دانشگاه هاروارد به کمک ارزیابی هسته سلول های منفرد از مغز انسان بالغ، ۳۵ زیرمجموعه‌ی مختلف از نورون‌ها و سلول‌های گلیا را شناسایی کرده و نشان دادند که این زیرمجموعه‌ها مستعدترین ریسک فاکتورها در بیماری‌های گوناگون مغزی هستند.
?به گفته‌‌ی Zhang پروفسور دانشگاه سن دیاگو، این یافته‌ها ما را قادر می‌سازند که انواع سلول‌ها در مغز که بیش‌ترین خطرات ژنتیکی را برای این بیماری‌های درحال رشد به همراه دارند، تعیین و طبقه بندی کنیم. هدف نهایی ما تولید یک اطلس کامل از مغز انسان است.
?در این مطالعه محققان، تولید روش‌های نوین توالی یابی سلول منفرد را بسط دادند که گروه را قادر ساخت تا زیر مجموعه‌های نورونی اضافی در قشر مغز و مخچه و نیز در سلول‌های گلیا را شناسایی کنند. پیش‌رفت حاصل در این مطالعه احتمالاً به واسطه‌ی ترکیب توالی یابی نسل بعد RNA و نقشه یابی کروماتین از بیش از ۶۰۰۰۰ نورون و سلول گلیای منحصر به‌فرد است.
?با استفاده از اطلاعات حاصل از توالی یابی RNA و روش‌های نقشه یابی کروماتین، محققان توانستند انواع سلول‌ها در مغز را که توسط آلل‌های خطر مشترک تحت تاثیر قرار گرفته بودند ترسیم کنند و سپس آن‌هایی را که از نظر ژنتیکی بیشتر مستعد بیماری‌های مختلف مغزی هستند طبقه‌بندی نمایند. برای مثال، آن‌ها پی بردند که دو زیر مجموعه سلول‌های گلیا، میکروگلیا و الیگودندروسیت به ترتیب اولین و دومین عامل خطر در بیماری آلزایمر بودند. آن‌ها هم‌چنین میکروگلیا را به عنوان بیش‌ترین عامل خطر در اختلال دوقطبی و زیرمجموعه‌ی نورون‌های تحریکی را به عنوان ریسک فاکتور اسکیزوفرنی شناسایی کردند.
?به گفته‌‌ی Zhang اکنون ما می‌توانیم مکانی را که احتمالاً بیماری از آن‌جا شروع می شود پیدا کنیم. وی توضیح می‌دهد که توجه این مطالعه در درجه اول اطلاعات آنالیز شده از مغز افراد بالغ (۵۰-۲۰ سال) است، بنابراین یافته‌ها نمایان‌گر جمعیت‌های جوان‌تر و مسن‌تر نمی‌باشند. برای درک بهتر اختلالات مغزی که در اوایل زندگی آشکار می‌شوند، برای مثال اختلال طیف اوتیسم در نوزادی، مطالعه نیاز به آنالیز سلول‌ها از مغز افراد جوان‌تر خواهد داشت.

?مترجم: مژگان برات زاده

☑️لینک خبر

☑️لینک مقاله

☑️عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی

☑️عضویت در کانال زیست فن

نقشه سلولی جدید مغز؛ ارتباط دهنده بیماری‌های مغزی با انواع خاصی از سلول‌ها – اخبار زیست فن

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن