بیوتکنولوژی کشاورزی

نقش آلودگی محیط در روند سوء‌تغذیه‌ی درختان

آلودگی محیط باعث تغییر در قارچ‌هایی می‌شود که مواد معدنی و مغذی ریشه‌ی درختان را تأمین می‌کنند که این فرایند توضیحی برای روند سوءتغذیه‌ در درختان اروپا است.


مطالعات گسترده‌ای که بر روی ۱۳۰۰۰ نمونه‌ی خاک میان ۲۰ کشور اروپایی صورت گرفته‌است‏‏، نشان داده‌است که بسیاری از اجتماعات قارچ‌های همزیست با ریشه‌ی درختان تحت تأثیر آلودگی محیط قرار گرفته‌اند. این قارچ‌ها کربن مورد نیاز خود را از ریشه‌ی درختان دریافت کرده و در ازای آن مواد غذایی ضروری مانند نیتروژن، فسفر و پتاسیم را از خاک جمع‌آوری کرده و در اختیار درخت قرار می‌دهند. گروهی از این قارچ‌ها بر روی سطح زمین به شکل قارچ خوراکی دنبلان می‌رویند.

وجود قارچ‌های همزیست برای سلامت درختان بسیار ضروری است. به گونه‌ای که تحقیقات نشان داده‌است؛ مشخصات درخت، هوای محیط و کیفیت خاک تأثیر بسزایی بر رشد و افزایش آن‌ها دارد.

به گفته‌ی یکی از محققان روند سوءتغذیه در درختان اروپا به یک هشدار تبدیل‌شده‌است که طی آن برگ‌های درختان در جنگل‌ها نسبت به آفات بیماری‌ها و تغییرات آب‌وهوایی آسیب‌پذیر شده‌اند که به احتمال زیاد تغییر در قارچ‌های همزیست باعث ایجاد این روند شده‌است.

همچنین مطالعات نشان‌ داده‌است که ویژگی‌های یک درخت (گونه و منبع غذایی) و شرایط آب‌وهوای محیط (آلودگی هوا و تنوع خاک) می‌تواند نوع گونه و نیز فراوانی قارچ‌های همزیست را مشخص کند.

اگرچه مواد معدنی همچون نیتروژن و فسفر برای حیات درختان ضروری‌اند اما اگر غلظت این عناصر به بیش از مقدار طبیعی خود برسد، می توانند آسیب‌پذیر باشند و به جای نقش تأمین کنندگی، نقش آلاینده را ایفا خواهندکرد.  گروهی از این قارچ‌ها که با آلودگی محیط بیشتر سازش پیدا می‌کنند، می‌توانند نیتروژن اضافی را از هوای آلوده دریافت‌کرده و از آن استفاده کنند.

درنتیجه‌ی این تغییرات اکوسیستمی، سلامت درختان را به خطر می‌افتد. برای مثال، گروهی از این قارچ‌ها به صورت انگل درآمده و پس از دریافت کربن مورد نیاز خود از ریشه‌ی درختان مقدار کمتری موادمغذی در اختیار درخت قرارمی‌دهند.

در آخر نیز محققان پی‌برده‌اند که هرچه قارچ‌های همزیست تخصصی‌تر عمل‌کنند، تنها به گونه‌های خاصی از درختان وابسته می‌شوند و در نتیجه سازگاری آن‌ها با تغییرات محیطی کمتر خواهدشد.

☑ لینک خبر
☑ لینک مقاله

برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن