آلزایمراپیدمیولوژی

نقش آلودگی هوا در ابتلا به آلزایمر و زوال مغزی

شواهد حاکی از نقش آلودگی هوا در ابتلا به آلزایمر و زوال مغزی می باشند.


در آزمایشی که بر روی موش های مهندسی شده دارای ژن آمیلوئید بتای انسانی انجام شده است، مشخص گردید در موش هایی که از هوای آلوده تنفس کنند، میکروگلیاهای مغزی مقادیری زیادی از مولکول های التهابی از جمله فاکتور a نکروز تومور، آزاد می کنند. مقادیر زیاد این فاکتور در مغز افراد مبتلا به آلزایمر دیده می شود و با از دست دادن حافظه در ارتباط است. این موش ها همچنین نشانه هایی از آسیب های مغزی، آمیلوئید بتای بیشتر نسبت به گروه کنترل –موش های استنشاق کننده هوای پاک– و آتروفی و از بین رفتن اتصالات نورونی را نشان دادند.

در تحقیقی که توسط محققین دانشگاه روچستر به انجام رسیده است، با استفاده از ذرات کربن رادیواکتیو قابل ردیابی مشخص گردید ذرات کوچکتر از ۲۰۰ نانومتر می توانند از لایه بافت نازک پوشاننده حفرات بینی موش ها عبور کرده، از بین نورون ها رد شوند و حتی به مخچه در پشت مغز برسند و یک واکنش التهابی را آغاز کنند.

مقاله ای مروری بر روی ۱۸ مطالعه اپیدمیولوژیکی در تایوان، سوئد، آلمان، چین، انگلستان و آمریکا نشان داد به جز یک مورد، ارتباطی بین تماس زیاد با حداقل یکی از اجزای آلودگی هوا و علائم زوال مغزی را وجود دارد.

در تحقیقی دیگر بر روی جمعیتی ۱۹۰۰۰ نفری از پرستاران بازنشسته آمریکا، بر اساس اطلاعات کنترل هوا در نزدیکی خانه هایشان، هر چه بیشتر در معرض آلودگی بودند، در آزمایشات شناختی، سریع تر کاهش عملکرد از ایشان بروز می کرد. برای هر ۱۰ میکروگرم بر متر مکعب اضافی آلودگی که در هوا تنفس می کردند، عملکردشان در آزمایشات سنجش حافظه و توجه، به اندازه ۲ سال افزایش سن، کمتر می شد.

مطالعات تصویربرداری مغزی نیز مؤید این شواهد هستند. در مطالعه ای که بر روی اسکن های MRI مغزی افراد انجام شد، هر چه ایشان نزدیکتر به بزرگراه ها – و در نتیجه در معرض قرار گرفتن مقادیر بیشتری از PM2.5 – زندگی می کردند، حجم قسمت پیشین مغزشان کمتر بود. این ارتباط بین آلودگی و کاهش حجم پیشین مغزی ، حتی با لحاظ نمودن فاکتورهایی مانند آموزش، مصرف دخانیات، دیابت و بیماری های قلبی عروقی، همچنان وجود داشت.

در تحقیقی دیگر بر روی ۱۴۰۳ بانوی مسن نشان داده شد، حجم کلی ماده سفید مغزی –رشته های عصبی عایق شده که مناطق مختلف مغز را مرتبط می کنند– در حدود ۶ سانتیمتر مکعب کاهش را به ازای هر ۳.۵-µg/m3 افزایش در PM2.5 نشان می دهد.

بعضی افراد حساس تر از دیگران هستند. به عنوان مثال زنان دارای ژن APOE4 که همراه با افزایش احتمال ابتلا به آلزایمر می باشد، به صورت مشخصی اثرات بیشتری را در برابر آلودگی هوا متحمل می شوند.

ترجمه و آماده سازی: محمد بهنام راد

لینک خبر
لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن