سرطان

نقش اتوفاژی و پروتئین PTP4A3 در پیشرفت سرطان

دانشمندان در مرکز تحقیقات زیست شناسی سلولی و مولکولی A*STAR (Agency for Science Technology and Research ) متوجه شدند که چرخه طبیعی سلولی به وسیله بیان بیش از اندازه نوع خاصی پروتئین مختل می شود. این اختلال باعث ایجاد سلول های سرطانی می شود که به طور تهاجمی تکثیر می شوند. پروتئین PTP4A3 در سلول های سرطانی بیش از اندازه بیان و تولید می شود و دانشمندان امیدوارند تا این پروتئین را به عنوان مارکر زیستی (Biomarker) برای پیش‌آگاهی از رخداد سرطان استفاده کنند.


در هر شکلی از سرطان، فرآیند رشد تومورها و گسترش سلول های سرطانی نتیجه بهره برداری نادرست از فرآیندهای طبیعی سلولی است. یکی از این فرآیندها، اتوفاژی یا خود خواری، به معنی تخریب سلول های پیر و یا آسیب دیده به وسیله خود سلول ها است. این فرآیند برای سالم و طبیعی نگه داشتن سلول ها و تنظیم سازوکارهای درون سلولی، ضروری است. اتوفاژی به وسیله اندامک هایی به نام اتوفاگوزم انجام می شود. وظیفه این اندامک جمع‌آوری و جابه‌جایی مواد سلول های مرده و بازیافت آن ها برای غشا و سایر اندامک‌ها است. این اندامک در طی اتوفاژی بالغ می شود تا وظیفه خود را بهتر انجام دهد.

در طی تحقیقاتی که در موسسه A*STAR به طور مشترک در سنگاپور و انگلستان انجام‌شده است ارتباط بین بیان بیش از حد PTP4A3 و تسریع بلوغ اتوفاگوزم مشخص شد. ظاهراً افزایش سرعت بلوغ اتوفاگوزم ها منجر به افزایش رشد سلول های سرطانی تخمدان می شود. بر طبق یافته محققان PTP4A3 در اتوفاگوزم ها تجمع پیدا کرده و بلوغ آن ها را تسریع می کنند. این امر منجر به تخریب سلول های سالم و گسترش و نگهداری سلول های سرطانی می شود. زمانی که اتوفاژها با سرعت بیشتر از حد طبیعی بالغ می شوند، سلول های طبیعی را به جای سلول های آسیب دیده و پیر تخریب می کنند.

بر اساس نتایج آماری از یک مجموعه بزرگ از بیماران دارای سرطان تخمدان، این گروه تحقیقاتی متوجه شدند که سطوح بالایی از PTP4A3 همراه با ژن های اتوفاژی ارتباط معناداری با بروز سرطان دارد؛ به این معنی که اندازه‌گیری سطح PTP4A3 به طور بالقوه می تواند به‌عنوان نشانگری مفید، برای پیش‌بینی سرطان در آینده مورد استفاده قرار گیرد.

جزئیات بیشتر در مورد نحوه عملکرد پروتئین PTP4A3 در مجله Autophagy به چاپ رسیده است.

توضیحات مربوط به شکل: بیان بیش از حد پروتئین PTP4A3 (قرمز) باعث تسریع روند بلوغ اتوفاگوزم (زرد) می شود. در نتیجه خودخواری سلول های سالم و پیشرفت و رشد سلول های سرطانی

لینک مقاله
لینک خبر

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

یک دیدگاه

  1. بسم الله الرحمن الرحیم
    پس روزه گرفتن یکی از حسن هاش خودخوری سلولهای سرطانی(سلول سرطانی=سلول پرخور) روزه گرفتن=گرسنگی 8ساعته در یک بازه 30 روزه که باعث میشه در این مدت که مواد غذایی به بدن نمیرسه ، خود بدن سلولهای سرطانی که غنی از مواد غذایی هستند را بخورد و از بین ببرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن