علوم اعصاب

نقش امواج تتا در رفتار

  • آزمایشات دکتر باربارا اشمیت و تیم مطالعاتی او نشان می‌دهد که می‌توان از داده‌های EEG برای پیش‌بینی تصمیمات افراد در شرایط خاص استفاده کرد. این مطالعه بر اساس یک آزمایش و برای بررسی رفتارهای احتمالی شرکت‌کنندگان به هنگام ثبت امواج مغزی و مشاهده فعالیت‌های مغزی آن‌ها توسط EEG به انجام رسید.

قبل از انجام آزمایش و در مرحله نمونه‌گیری از یک پرسش‌نامه برای سنجش سطح اضطراب استفاده شد. براساس نتایج پرسش‌نامه، ۲۰ نفر با سطح اضطراب بالا و ۲۰ نفر با سطح اضطراب پایین انتخاب شدند. در طول انجام آزمایش شرکت‌کنندگان باید در یک بازی با ریسک‌پذیری بالا شرکت می‌کردند و در هر کوشش از آن، یکی از دو کارت خود را عوض می‌کردند. در هر کوشش آن‌ها می‌توانستند حداکثر ۱۱ سنت به دست آورند. نکته مهم آزمایش این بود که آن‌ها مجبور بودند بین دو گزینه‌ای تصمیم بگیرند که یکی از آن‌ها گزینه‌ای با ریسک‌پذیری بالا بود و براساس آن فرد می‌توانست ۱۱ سنت به دست آورد؛ گزینه دوم ریسک‌پذیری پایین‌تری داشت و شرکت‌کننده در آن ۵ یا ۶ سنت برنده می‌شد. ارزش انتظار ۵/۵ سنت همیشه یکسان بود.

اگرچه در این مطالعه افراد مضطرب به احتمال بیش‌تر گزینه‌ای با ریسک پایین‌تر را انتخاب می‌کردند، اما کلیدی‌ترین یافته‌های این مطالعه توسط EEG و در طول انجام بازی ثبت شده بود و نشان داد که نوع خاصی از امواج مغزی یعنی امواج تتا همزمان با تصمیم‌گیری شرکت‌کنندگان درمورد این که کدام گزینه را انتخاب کنند، فعالیت بیش‌تری داشت. اگرچه فعالیت امواج مغزی تتا در افراد مضطرب فعالیت بیش‌تری دارد، اما چگونگی تأثیر آن بر رفتار مشخص نبوده‌است. این مطالعه با تبیین ارتباط اضطراب و رفتار نشان داد که امواج قدرتمندی مثل تتا در فرونتال در طول فرآیند تصمیم‌گیری با کنترل شناختی بیش‌تر ارتباط داشته و پیش‌بین قدرتمندی برای رفتارهای کم‌خطر است. این یافته برای مطالعات رفتاری اهمیت بالایی دارد.

هم‌چنین این مطالعه روشی روان‌شناختی ولی ابتدایی را معرفی می‌کند که فعالیت مغزی را طی روند تصمیم‌گیری و رفتار مشخص می‌نماید. هم‌چنین محققین به کمک این یافته‌ها و مطالعات دیگری که با استفاده از دستگاه EEG صورت می‌گیرد می‌توانند درمورد تصمیمات افراد در شرایط خاص پیش‌بینی‌هایی داشته باشند.

هدف بعدی این پژوهشگر مطالعه تصمیمات افراد در زمان هیپنوتیزم و براساس ثبت امواج مغزی این افراد توسط EEG است.

لینک خبر
لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن