بیوتکنولوژی پزشکیبیوتکنولوژی داروییسرطان

نقش ایمونوتراپی ضد PD-1 در سرطان پستان پیشرفته منفی سه گانه

محققان دریافتند که عوامل مختلف پیش بینی کننده نتایج و پاسخ بیماران به مرگ برنامه ریزی نشده ۱ (PD-1) / لیگاند-۱ مرگ برنامه ریزی شده (PD-L1) در زمینه سرطان پستان پیشرفته را شناسایی کرده اند.
پیش از این تصور می شد که سرطان پستان در طبیعت immunogenic نیست، اما یک زیرمجموعه از بیماران مبتلا به سرطان پستان، که عمدتا مبتلا به بیماری منفی سه گانه (TN) هستند، سطح قابل توجهی از لکوسیت های نفوذپذیر تومور (TIL) را نشان می دهند.


Atezolizumab در یک مطالعه مرحله ۱a توسعه مقدار دارو که بیماران ثبت شده با سرطان پستان منفی سه گانه (TN) که به شدت از قبل معالجه شده بوند را ارزیابی کرد. میزان پاسخ کلی به Atezolizumab 10٪ تا ۱۳٪ بود و بیماران با سلولهای بیان کننده PD-L1 میزان پاسخ نسبتا بالاتر داشتند(RR). بیمارانی که atezolizumab را در اولین مرحله درمان دریافت کردند، با این حال به RR 26٪ – که بسیار بالاتر از میزان رده دوم یا سوم هستند- دست یافتند.

متوسط بقای کلی (OS) برای همه واجد شرایط بیماران که ۲ تا ۳ سال را تحمل کرده بودند۹.۳ ماه (۹۵% CI, 7.0-12.6) بود. بیماران با تومورهای دارای سطح بالای TIL در مقایسه با بیماران با سطوح پایین TIL، RR کلی دو برابر و متوسط OS دو برابری داشتند.
اثربخشی pembrolizumab در مطالعات چند گروهی بیماران مبتلا به سرطان پستان متاستاتیک TN بررسی شد. بیماران ثبت شده گروه A قبلا بدون در نظر گرفتن وضعیت PD-L1درمان شده بودند و بیماران ثبت شده گروه B با بیماری PD-L1 مثبت و درمان ساده ایی داشتند.
RRکلی برای بیماران که قبلا تحت درمان بودند، بدون توجه به وضعیت PD-L1، ۴.۷٪ تا ۴.۸٪ بود. با این حال، به عنوان اولین مرحله درمان RR کلی به pembrolizumab 23.1٪ بود. بیماران با سطوح بالاتر از TIL ، RR حدودا ۴۰٪ ، در مقایسه با فقط ۱۰٪ در بیماران با سطوح پایین TIL داشتند.
حضور TIL و مرحله درمان نشان دهنده پیش بینی قدرتمند نتایج بیماران است، در حالیکه وضعیت PD-L1 این گونه نیست.
در حال حاضر مطالعات متعددی در زمینه تحمل پذیری مهارکننده های بازرسی در هنگام تلاقی همزمان با شیمی درمانی در سرطان پستان پیشرفته صورت می گیرد. شواهد حاصل از این مطالعات نه تنها نشان می دهد که این ترکیب ایمن است، اما نمودارهای سمیت با یافته های قبلی شیمی درمانی یا مهار کننده های بازرسی ایمنی منحصر به فرد، به طور عمده ثابت باقی مانده است.
علاوه بر این، مهارکننده های بازرسی در مطالعات دیگر به عنوان گزینه های بالقوه امن و موثر در مرحله اولیه قبل از عمل جراحی، ارزیابی می شوند.

✅لینک خبر

✅عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی

عضویت در کانال زیست فن

نقش ایمونوتراپی ضد PD-1 در سرطان پستان پیشرفته منفی سه گانه – اخبار زیست فناوری

Rate this post
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن