ایمونولوژی

نقش حفاظتی اگزوزوم‌ها در بینی

مطالعات نشان داده‌‌‌‌‌‌‌‌‌اند باکتری‌ها، بطور متوسط در هر مکانی که انسان تنفس می‌کند، حضور دارند. ‌هنگام ورود باکتری ها از طریق تنفس به بینی، اگزوزوم‌ها به سرعت از سلول‌هایی که به طور مستقیم در معرض آن‌ها قرارگرفته‌اند، آزاد شده و پروتئین‌های دارای خاصیت آنتی باکتریالی از درون آن‌ها رها می شوند و سپس از بخش جلویی بینی به سمت سلول‌های درونی‌تر حرکت می‌کنند تا سایر سلول‌ها را پیش از نفوذ باکتری‌ها به بخش‌های درونی‌تر، مقاوم نمایند.


طی مطالعات صورت گرفته بر روی التهابات سینوسی، گروهی از محققان، پروتئین‌هایی را درون مخاط بینی مشاهده نمودند که درون سلول‌های حفره‌ی بینی یافت می‌شوند. این گروه از محققان درصدد برآمدند تا چرایی و چگونگی حرکت پروتئین‌ها را از سلول‌ها به درون مخاط بینی بررسی کنند. درحقیقت، این تحقیق، فرضیه‌ای بود که اکنون اگزوزوم‌ها شبیه به آن عمل می کنند.

یافته‌های این مطالعه نشان داد که سلول‌های واقع در بخش‌های جلویی بینی به کمک گیرنده‌های TLR4خود، باکتری‌ها را شناسایی کرده و باعث تحریک ترشح اگزوزوم‌ها می‌شوند و سپس پاسخ ایمنی درون بینی در مدت ۵ دقیقه اتفاق می‌افتد. به این صورت که میزان اگزوزوم‌های ترشحی و به دنبال آن، آنزیم‌های دفاعی درون آن‌ها به نام nitric oxide synthase دو برابر می‌شوند. اگزوزوم‌ها به کمک سایر مکانیسم‌های طبیعی موجود در بینی مانند سلول‌های پوششی مژکدار مخاطی، به بخش‌های درونی‌تر حرکت می‌‌کنند‌ تا پیام سلول‌هایی را که به طور مستقیم در معرض باکتری‌ها قرار گرفته‌اند به سایرسلول‌‌ها منتقل نمایند تا بدین‌طریق بتوانند آن‌ها را به کمک مولکول‌های دفاعی و پروتئین‌ها تجهیز کنند.

این یافته‌ها می‌توانند ما را در شناخت هرچه بهتر سیستم ایمنی بدن و نیز روش‌های انتقال دارو یاری نمایند.

لینک خبر
لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن