ایمونولوژیبیوتکنولوژی پزشکیسرطان

نقش سلول‌هایTفرسوده در ایمنی‌درمانی

| نقش سلول‌هایTفرسوده در ایمنی‌درمانی

✅ مطالعات دانشگاه پنسیلوانیا نشان داده‌است که می‌توان از بیماری‌های گوناگون اطلاعات منحصر به فردی را از سلول هایT فرسوده به‌دست آورد.


❇ داده‌های مولکولی متعدد حاصل از پژوهش‌های دانشگاه پنسیلوانیا ۹ نوع مجزا از سلول های T فرسوده را شناسایی کرده‌اند که می‌تواند پیامدهایی را در مبارزه‌ی با عفونت‌های مزمن، خودایمنی و سرطان داشته‌باشند.

❇ دکتر John wherry محقق ارشد این مطالعه می گوید: «سلول های T فرسوده سلول هایی هستند که از نسل سلول های دیگر بوجود نیامده‌اند و از اهمیت زیادی برای درمان عفونت های مزمن و سرطان ها برخوردار هستند». اکنون ما می‌دانیم که سلول های T فرسوده یکی از انواع سلول های ایمنی هستند.

❇ گروه آزمایشی Wherry یک دهه اخیر را صرف مطالعه و توصیف این گروه از سلول‌ها کرده‌اند. در مجموع هنگامی که سلول هایTطبیعی، فرسوده می‌شوند ازجنبه‌های مختلف ازجمله توانایی مبارزه با تومورها دچار نقص‌هایی می‌شوند. دانشمندان دانشگاه تگزاس هم‌چنین گیرنده‌های پروتئینی مهارکننده‌ی سطح این سلول‌ را بررسی کردند و دریافتند که این گیرنده‌ها می توانند از واکنش های بیوشیمیایی جلوگیری کنند، تغییراتی را در کنترل تنظیم بیان ژن ایجاد کنند، متابولیسم‌های تأمین کننده انرژی برای مبارزه با عفونت‌ها و تومورها را تغییر دهند و هم‌چنین مانع گسترش فعالیت‌های مثبت ایمنی شوند.

❇ اخیراً ایمنی‌درمانی‌های بسیار مؤثری این گیرنده‌های مهاری را مورد هدف قرار داده‌است و محققان دانشگاه تگزاس انواع PD-1 و CTLA-4 آن را بررسی کرده‌اند که اثرات چشمگیری را دربین بیماران مختلف داشته‌است ازجمله بیماران مبتلا به افسردگی و بیمارانی که پتانسیل مبارزه با سرطان‌های پستان، تخمدان و سایر سرطان ها را دارند. البته این موارد در مدل‌های حیوانی و نیز مکانیسم‌های ایمونولوژیکی زایمان به طور جدی مورد مطالعه قرار گرفته‌اند.

❇ سلول‌هایT فرسوده نسبت به سایر انواع سلول‌هایT متنوع‌تر هستند. این گوناگونی نشان از عملکرد سیستم ایمنی انسان دارد که به طور ذاتی باید به تمامی میکروارگانیسم‌هایی که ممکن است در طول زندگی فرد وارد بدن او شوند به طور اختصاصی پاسخ دهد.

❇ ارزیابی سلول های Tفرسوده در آزمایش های بالینی ایمنی درمانی ممکن است زمینه‌ی استفاده‌ی هر چه بهتر از برخی درمان‌های ویژه را برای بیماران فراهم کند و نیز در مکانیسم‌های ایمنی مربوط به زایمان و عفونت ها یا سرطان‌ها نقش مهمی را ایفا کند.

? مترجم: مریم رحیمی

لینک خبر
لینک مقاله
عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
عضویت در کانال زیست فن

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن