ایمونولوژیبیوتکنولوژی پزشکی

نقش فعالیت سیستم ایمنی زنان باردار در شکل‌گیری مغز کودکان!

✅ مطالعه‌ای که توسط یک تیم تحقیقاتی در لس‌آنجلس صورت گرفته‌است، نشان می‌دهد که عملکرد کوتاه و بلند‌مدت مغز می‌تواند تحت تاًثیر فعالیت سیستم ایمنی در سه ماهه سوم بارداری قرار گیرد.


?عوامل بسیاری مانند عفونت‌ها، استرس، بیماری و یا آلرژی می‌توانند پاسخ‌های ایمنی را ایجاد کنند. هنگامی که سیستم ایمنی بدن یکی از این عوامل را تشخیص می‌دهد، پروتئین‌ها به عنوان بخشی از پاسخ التهابی ترشح می‌شوند. مطالعات حیوانی نشان داده‌اند که برخی از پروتئین‌های رها شده طی این پاسخ ممکن است بر روی فرزندان اثر بگذارند اما در مورد تاًثیرات آن‌ها در انسان‌ها اطلاعات کمی در دست است.

?مطالعه حاضر بر روی زنان جوان در سه ماهه دوم بارداری انجام شد و در طی سه ماهه سوم خون‌گیری و کنترل قلب جنین و در ۱۴ ماهگی اسکن‌های مغزی آناتومیکی از نوزادان و ارزیابی‌های شناختی رفتاری از آن‌ها گرفته شد. سنین باروری زنان جوان (۱۴ تا ۱۹ سالگی) آن‌ها را در معرض خطر بالای استرس اجتماعی روانی و در نتیجه التهاب قرار می‌دهد. خون‌گیری از مادران در طی سه ماهه سوم بارداری برای بررسی سطوح IL-6 و CRP، که به هنگام فعال شدن سیستم عصبی افزایش پیدا می‌کنند، انجام شد. ضربان قلب جنین نیز به عنوان شاخص رشد سیستم عصبی بررسی شد. آن‌ها دریافتند که CRP با تغییر ضربان قلب جنین ارتباط دارد و خود تحت تأثیر سیستم عصبی قرار می‌گیرد.

?هنگامی‌که نوزادان متولد شدند در اولین هفته از آن‌ها اسکن‌های مغزی گرفته شد تا به محققان دید روشنی از رشد عصبی اولیه و تاًثیر فاکتورهای قبل از تولد را ارائه دهد. تصویربرداری از مغز تغییرات قابل توجهی را در ارتباط بین مناطق خاصی از مغز که با سطوح IL-6 و CRP افزایش یافته‌ی مادر مرتبط هستند، نشان داد.

?هم‌بستگی مارکرهای التهابی افزایش یافته مادر به دوره نوزادی محدود نمی‌شود و در دوران کودکی نیز هم‌چنان ادامه دارد. هنگامی‌که نوزادان به ۱۴ ماهگی رسیدند، محققان مهارت‌های حرکتی، توسعه زبان و رفتار را در آن‌ها بررسی کردند.

?این مطالعه نشان داد که مارکرهای التهاب در خون مادر می‌توانند با تغییرات کوتاه و بلند مدت در مغز کودک آن‌ها ارتباط پیدا کنند که به ما اجازه خواهند داد تا راه‌هایی را برای پیش‌گیری از اثرات آن‌ها و رشد مطمئن کودکان به سالم ترین شکل ممکن، از هنگامی‌که در رحم هستند تا دوران کودکی و فراتر از آن، شناسایی کنیم.

?مترجم: مژگان برات زاده

لینک خبر

لینک مقاله

عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی

عضویت در کانال زیست فن

نقش فعالیت سیستم ایمنی زنان باردار در شکل‌گیری مغز کودکان – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن