آببیوتکنولوژی میکروبی

نقش میکروارگانیسم‌ها در عملکرد فیلترهای شنی کند

فیلترهای زیستی پایدار به نام فیلترهای شنی کند (slow sand filters) از دهه ۱۸۰۰ برای فیلتر کردن آب آشامیدنی استفاده شده­‌اند. این نوع فیلتر­ها بدون استفاده از مواد شیمیایی و با مصرف انرژی بسیار کم کار می­‌کنند. هم‌چنین این فیلترها هیچ باقی‌مانده و پسماندی پس از تصفیه به جای نمی­‌گذارند. این واقعیت که فیلترهای شنی حاوی میکروارگانیسم­‌ها هستند، موضوعی شناخته شده طی سالیان گذشته می‌­باشد، اما باور عموم مردم براین است که فیلترهای شنی باعث کاهش تعداد باکتری­‌ها می‌­شود، در حالی‌که این مورد صحیح نمی‌­باشد.


تحقیقات جدیدی در دانشگاه Lund سوئد نشان می­‌دهد که فیلتر­های قدیمی نه‌تنها پاک کننده‌های کارامدتری نسبت به مدل‌­های جدید هستند، بلکه می‌توانند به زودی توسط تکنولوژی‌های جدید بازنگری شوند. کارامدی فیلترهای قدیمی به این دلیل است که آن­‌ها زمان لازم برای توسعه یک اکوسیستم خاص از باکتری‌­های گرسنه را فراهم می­‌کنند و باعث تصفیه آب می­‌شوند. در این روش آب نه‌تنها توسط فیلترهای مکانیکی شن و ماسه پاک می‌شود، بلکه کمک‌های قابل توجهی نیز توسط این میکروب­‌ها صورت می‌گیرد.

خانم Catherine Paul، محقق حوزه مهندسی منابع آب و میکروبیولوژی کاربردی در دانشگاه لند، این‌گونه توضیح می‌دهد: “فیلتر شنی کمک می‌­کند که ترکیب باکتری­‌های موجود بهبود یابند. باکتری­‌های عمقی در فیلترهای شنی می‌توانند باکتری­‌های مضر، ویروس‌ها، انگل­‌ها و سایر مواد ناخوشایند را حذف کنند. به عنوان مثال، فیلترهای شنی قدیمی باکتری‌­های ناخواسته Escherichia coli را فیلتر می‌­کنند، درصورتی که فیلترهای جدید همیشه قادر به انجام این کار نبودند”.

رشد میکروارگانیسم­‌های خاص به نوع شن و ماسه‌ه­ای که مورد استفاده قرار می­‌گیرد و هم‌چنین مواد مغذی دریافتی آن­‌ها (نوع آلودگی آب) بستگی دارد. در نتیجه، باکتری flora در آب آشامیدنی تصفیه شده، بازتابی از باکتری­‌های موجود در فیلتر شنی خاص است که از میان آن عبور کرده‌است.

همان‌طور که در مورد اهمیت باکتری فلورا در روده­ صحبت می‌­شود، باید درباره “فلورا شنی” نیز مطالعه و بحث شود زیرا بااستفاده از آن در فیلتر­های شنی، می­‌توان به آب آشامیدنی عاری از مواد مضر دست یافت که برای سلامتی انسان بسیار مفید می­‌باشد.

یک تکنولوژی مدرن برای کنترل و نظارت بر فیلترهای شنی کند و جریان سایتومتری آن­‌ها، به این معنی است که می­‌توان رفتار میکروارگانیسم‌­های موجود در این فیلتر­ها را بهتر درک کرد. استفاده از میکروب شناسی و بیوتکنولوژی جهت بهبود سیستم تصفیه آب، می‌تواند روش قدیمی فیلترهای شنی کند را ارتقا دهد که درنهایت موجب بهبود پایداری آب آشامیدنی می­‌شود.

لینک خبر
لینک مقاله
عضویت در زیست فن میکروبی، صنعتی، محیط زیست
عضویت در کانال زیست فن

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن