بیوتکنولوژی پزشکیبیوتکنولوژی داروییپروتئومیکسعلوم اعصاب

نقش هورمون تیروئید در رشد مغز

✅ طبق مطالعات جدید، در یک منطقه از مغز جوجه در حال تکامل با ساختار لایه ای شبیه به قشر مغزی انسانی، ناقل هورمون تیروئید برای رشد مغز ضروری است.? کمبود پروتئین مونوکربوکسیلیک ۸ (MCT8) در انسان منجر به اختلال عصبی نادری به نام سندرم Allan Herndon Dudley می شود. این کمبود باعث جلوگیری از فعالیت هورمون های تیروئید برای تسهیل توسعه مناسب قشر مغز می شود. اگر چه نقش MTC8 در سد خونی مغزی و در شکل دادن مدارهای عصبی نشان داده شده است اما در نقش سلول‌های پیش از تولد قبل از آن‌ که سلول‌های عصبی و گلوباتواسیون متمایز شوند، وجود ندارد.

? محققان در حال توسعه تکتوم‌های(قسمتی از مغز) نوری در جنین جوجه هستند که یک منطقه لایه ای است که ویژگی‌های آن با قشر مغز پستانداران مشترک است. با اصلاح ژنتیکی بیان MCT8، آن‌ها دریافتند که سلول‌هایی که با کمبود MCT8 مواجه هستند قادر به مهاجرت به لایه‌های بیرونی تکتوم نوری نیستند؛ علاوه بر این، کمبود MCT8 چرخه سلولی را مختل کرده و تمایز سلول‌های جدید را کاهش می‌دهد.

? بر اساس این یافته‌ها، محققان بر این باورند که ضایعات مغزی در سندرم Allan Herndon Dudley ممکن است قبل از تولد ایجاد شود و بنابراین درمان‌ها نیز به طور پیش فرض باید قبل از تولد آغاز شوند.

?ترجمه و بازنویسی: عاطفه السادات محسن زاده

☑️ لینک خبر
☑️ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑️عضویت در کانال زیست فن

نقش هورمون تیروئید در رشد مغز – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن