خانه بیوتکنولوژی کشاورزی آبزی پروری نقش پروبیوتیک‌ها در کاهش مرگ ناشی از آنتی بیوتیک در آبزیان

نقش پروبیوتیک‌ها در کاهش مرگ ناشی از آنتی بیوتیک در آبزیان

0
0
158
نقش پروبیوتیک‌ها در کاهش مرگ ناشی از آنتی بیوتیک در آبزیان_ اخبار زیست فناوری

✅شیوع بیماری‌های ویروسی، باکتریایی و عفونت‌های قارچی در آبزی پروری باعث ضرر‌های اقتصادی در سراسر جهان شده است. کنترل بیماری‌های آبزیان عمدتا متکی بر استفاده از مواد شیمیایی و آنتی بیوتیک‌ها است. متاسفانه، افزایش استفاده از آنتی بیوتیک ها و مقاوم شدن باکتری‌ها به آن‌ها، اثرات قابل توجهی بر سلامت عموم مردم گذاشته است.


?استفاده از آنتی بیوتیک‌ها در پستانداران از جمله انسان و موش، با کاهش تنوع میکروبی موجب اختلال در میکروبیوم میزبان و کاهش تعداد باکتری‌های ” مفید” که با باکتری‌های “مضر” مقابله می‌کنند، می‌شود. بنابراین، درمان مکرر با آنتی بیوتیک منجر به برگشت عفونت‌های مقاوم به دارو می‌گردد.

?در تحقیقی، محققان اثرات آنتی بیوتیک‌ها را بر میزان مرگ و میر ماهی مولی سیاه بررسی کردند. ماهیان در 4 محیط آزمایش قرار داده شدند: 1) فقط پروبیوتیک‌ها 2) کنترل (بدون تیمار) 3) آنتی بیوتیک‌ها و پروبیوتیک‌ها و 4) فقط آنتی بیوتیک‌ها. به هر 4 گروه تیمار شده، در روز 13م عامل بیماری زای Vibrio anguillarum اضافه شد تا اثرات تیمار‌های مختلف بر نرخ مرگ و میر بررسی شود. پس از 48 روز، جوامع میکروبی درون هر مخزن ماهی جمع آوری شده و از طریق توالی یابی ژنوم مورد ارزیابی قرار گرفتند.

? آن‌ها دریافتند که تیمار آنتی بیوتیکی به طور قابل ملاحظه ای مرگ و میر مولی سیاه را افزایش داده است. آن‌ها هم چنین توانستند دو گونه ی باکتریایی پروبیوتیک را شناسایی کنند که قادر به تغییر اثرات آنتی بیوتیک ها بودند. Phaeobacter inhibens S4Sm  و Bacillus pumilus RI06-95Sm  دو گونه پروبیوتیک مقاوم به آنتی بیوتیک‌ها بودند که می‌توانند به هنگام مواجهه با باکتری‌ها، از طریق ایجاد پایداری در کلونی، کمک کننده باشند.

?آن‌ها اظهار داشتند که استفاده از پروبیوتیک‌ها می‌تواند به بازگرداندن تنوع میکروبیوم آبزی پروری به ویژه بعد از سپری شدن دوره تیمار با آنتی بیوتیک، کمک کند. هم چنین استفاده از پروبیوتیک ها می‌تواند باعث افزایش باکتری‌های “مفید” در میکروبیوم گردد و به کاهش و مقابله با عفونت‌های مرتبط به آنتی بیوتیک در آبزی پروری کمک کند.

?ترجمه: رقیه جعفری تراجی

☑️لینک خبر

☑️عضویت در زیست فن کشاورزی

☑️عضویت در کانال زیست فن

نقش پروبیوتیک‌ها در کاهش مرگ ناشی از آنتی بیوتیک در آبزیان – اخبار زیست فناوری

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده عاطفه بابائی
بارگذاری بیشتر در آبزی پروری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بررسی کنید

انقلابی ترین آزمایش بیوتکنولوژی سال ۲۰۱۹: کنترل حرکات موش توسط ذهن انسان

گروهی از پژوهشگران چینی موفق شدند انقلابی ترین آزمایش بیوتکنولوژی سال را اجرا کنند. این دا…