بیوتکنولوژی پزشکیپروتئومیکسژنومیکس

نقش پروتئین‌ BRWD2/PHIP در بیان ژن

✅ نزدیک به دو دهه پیش، دانشمندان دریافتند که متیلاسیون هیستون در جایگاه خاصی به نام H3K4 از طریق خانواده آنزیمی COMPASS کاتالیز می‌شود. بعد از آن بررسی‌های بیشتر برای فهم مکانیزم‌های متیلاسیون هیستون، چگونگی ایجاد سرطان و سایر بیماری‌ها از طریق تنظیم نشدن آن و کنترل بیان ژن انجام شد.


? DNA انسان دور پروتئین‌های هیستون پیچیده شده است. هنگامی که این پروتئین‌ها از طریق مکانیزم مولکولی متیلاسیون هیستون تغییر می‌کنند، بعضی از ژن‌ها خاموش و بعضی روشن می‌شوند. به طور کلی متیلاسیون لیزین در موقعیت‏های H4K20، H3K27 و H3K9 به خاموشی ژن می‏انجامد اما متیله شدن‏ در موقعیت‏های H3K79، H3K4 و H3K36 با فعال‏سازی ژن همراه است.

? دانشمندان پروتئینی به نام BRWD2/PHIP را یافته اند که به هیستون متیله‌ شده در اسیدآمینه لیزین (H3K4) متصل می‌شود. این متیلاسیون نقش کلیدی در بیان ژن دارد و از طریق پروتئینی نامشخص انجام می‌پذیرد.

?فراتر از ارائه دیدگاه‌های جدید در تنظیم بیان ژن، یافته‌های مهمی در مورد بیماری‌های بسیاری وجود دارد. برای مثال، BRWD2/PHIP در ملانوم متاستازی بیان بیش از حد دارد و جهش در ژن‌های مرتبط با سندرم‌های عصبی ارتباط دارد.

? در این بررسی، دانشمندان برای اولین بار نشان دادند که پروتئین BRWD2/PHIP مستقیماً به COMPASS متیله کننده در جایگاه H3K4 درسلول‌های سرطانی انسانی، سلول‌های بنیادی جنینی موش و مگس سرکه متصل می‌شود. آن‌ها همچنین دریافتند که BRWD2/PHIP تغییرات پروتئینی را از طریق دومین Crypto Tudor تشخیص می‌دهد.

? این یافته‌ها همچنان در حال پیشرفت هستند زیرا بین شرایطی که افراد دارای جهش در ژن‌های کد‌کننده COMPASS و BRWD را تحت تأثیر قرار می‌دهند همپوشانی وجود دارد.

? دانشمندان بر این عقیده‌اند که اگر عملکرد COMPASS آغازگر متیلاسیون توسط H3K4 است و موجب اتصال BRWD2 به کروماتین است، بنابراین باید قسمتی از یک مسیر باشند. قدم بعدی فهم عملکرد دقیق پروتئین BRWD2 و چگونگی ارتباط بین اتصال آن و تنظیم رونویسی است.

? ترجمه: ریحانه خالقی

✅ لینک خبر

لینک مقاله

✅ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی

✅ عضویت در کانال زیست فن

نقش پروتئین‌ BRWD2/PHIP در بیان ژن – اخبار زیست فناوری

برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن