بیوتکنولوژی پزشکیسلول های بنیادی

نقش پروتئین MCL-1 در عملکرد سلول بنیادی

✅ دانشمندان شواهدی یافتند مبنی براین‌که MCL-1 در حفظ ویژگی‌های سلول‌های بنیادی و توانایی آن به تمایز و تبدیل به سایر انواع سلولی نقش دارد. به این توانایی در سلول‌های بنیادی، همه توانی گفته می‌شود.


?پروتئین MCL-1 یکی از اعضای خانواده پروتئینی BCL-2 می‌باشد. این خانواده از آن دسته پروتئین‌هایی هستند که در توقف آپوپتوز یا مرگ برنامه‌ریزی‌شده سلول نقش دارند. بسیاری از سلول‌های سرطانی با بیان بیش از اندازه MCL-1 از گزند سیستم ایمنی بدن درامان می‌مانند.

?بنابر مطالعه صورت گرفته، شکلی از MCL-1 در همه توانی سلول‌های بنیادی نقش دارد و این عمل ازطریق نقش آن در ماتریکس داخل سلولی میتوکندری صورت می‌گیرد. وقتی MCL-1 توسط مهارکننده‌ حذف می‌شود، سلول‌های بنیادی شروع به تمایز می‌کنند. حذف MCL-1 هم‌چنین شکل میتوکندری را تغییر می‌دهد؛ میتوکندری ازجمله اندامک‌های بسیار داینامیک است.

?میتوکندری‌ها همواره درمعرض ادغام شدن و گسستن می‌باشند که این امر بستگی به شرایط سلول و نوع سلول دارد. میتوکندری در سلول‌های بنیادی نیز بسیار جزءجزء شده می‌باشد اما وقتی سلول تمایز یافت، این میتوکندری‌ها با هم ادغام می‌شوند و بزرگ‌تر می‌شوند تا انرژی بیش‌تری برای سلول فراهم کنند.

?وقتی MCL-1 از سلول بنیادی حذف می‌شود میتوکندری‌ها با هم ادغام می‌شوند و این بدین معنی است که بیان MCL-1 در حفظ شرایط نرمال میتوکندری‌های سلول‌های بنیادی ضروری است. از آن‌جایی که پروتئین‌های دخیل در ادغام شدن و جداشدن میتوکندری‌ها و پروتئین‌های دخیل در فرایند متابولیکی همگی در میتوکندری قرار گرفته‌اند، بین این مسیرها یک ارتباط متقابل وجود دارد.

?دانشمندان برانند تا مشخص کنند آیا عملکردهای جدیدی که برای خانواده BCL-2 در داینامیک میتوکندری یافته‌اند، می‌تواند در بقای سلول‌های بنیادی سرطانی نقش داشته‌باشد؛ این سلول‌ها در گسترش تومور نقش دارند. به گفته یکی از محققان، با بلاک MCL-1 می‌توان این سلول‌ها را وادار به تمایز کرد، و این می‌تواند راه دیگری برای جلوگیری از مشتق شدن آن‌ها نیز باشد.

?مترجم: فرزانه صائبی راد

لینک خبر

لینک مقاله

عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی

عضویت در کانال زیست فن

نقش پروتئین MCL-1 در عملکرد سلول بنیادی – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن