خانه بیوتکنولوژی پزشکی نقش پروتئین MCL-1 در عملکرد سلول بنیادی

نقش پروتئین MCL-1 در عملکرد سلول بنیادی

0
0
73
نقش پروتئین خاص در عملکرد سلول بنیادی-زیست فن

✅ دانشمندان شواهدی یافتند مبنی براین‌که MCL-1 در حفظ ویژگی‌های سلول‌های بنیادی و توانایی آن به تمایز و تبدیل به سایر انواع سلولی نقش دارد. به این توانایی در سلول‌های بنیادی، همه توانی گفته می‌شود.


?پروتئین MCL-1 یکی از اعضای خانواده پروتئینی BCL-2 می‌باشد. این خانواده از آن دسته پروتئین‌هایی هستند که در توقف آپوپتوز یا مرگ برنامه‌ریزی‌شده سلول نقش دارند. بسیاری از سلول‌های سرطانی با بیان بیش از اندازه MCL-1 از گزند سیستم ایمنی بدن درامان می‌مانند.

?بنابر مطالعه صورت گرفته، شکلی از MCL-1 در همه توانی سلول‌های بنیادی نقش دارد و این عمل ازطریق نقش آن در ماتریکس داخل سلولی میتوکندری صورت می‌گیرد. وقتی MCL-1 توسط مهارکننده‌ حذف می‌شود، سلول‌های بنیادی شروع به تمایز می‌کنند. حذف MCL-1 هم‌چنین شکل میتوکندری را تغییر می‌دهد؛ میتوکندری ازجمله اندامک‌های بسیار داینامیک است.

?میتوکندری‌ها همواره درمعرض ادغام شدن و گسستن می‌باشند که این امر بستگی به شرایط سلول و نوع سلول دارد. میتوکندری در سلول‌های بنیادی نیز بسیار جزءجزء شده می‌باشد اما وقتی سلول تمایز یافت، این میتوکندری‌ها با هم ادغام می‌شوند و بزرگ‌تر می‌شوند تا انرژی بیش‌تری برای سلول فراهم کنند.

?وقتی MCL-1 از سلول بنیادی حذف می‌شود میتوکندری‌ها با هم ادغام می‌شوند و این بدین معنی است که بیان MCL-1 در حفظ شرایط نرمال میتوکندری‌های سلول‌های بنیادی ضروری است. از آن‌جایی که پروتئین‌های دخیل در ادغام شدن و جداشدن میتوکندری‌ها و پروتئین‌های دخیل در فرایند متابولیکی همگی در میتوکندری قرار گرفته‌اند، بین این مسیرها یک ارتباط متقابل وجود دارد.

?دانشمندان برانند تا مشخص کنند آیا عملکردهای جدیدی که برای خانواده BCL-2 در داینامیک میتوکندری یافته‌اند، می‌تواند در بقای سلول‌های بنیادی سرطانی نقش داشته‌باشد؛ این سلول‌ها در گسترش تومور نقش دارند. به گفته یکی از محققان، با بلاک MCL-1 می‌توان این سلول‌ها را وادار به تمایز کرد، و این می‌تواند راه دیگری برای جلوگیری از مشتق شدن آن‌ها نیز باشد.

?مترجم: فرزانه صائبی راد

لینک خبر

لینک مقاله

عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی

عضویت در کانال زیست فن

نقش پروتئین MCL-1 در عملکرد سلول بنیادی – اخبار زیست فناوری

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده فرزانه صائبي راد
بارگذاری بیشتر در بیوتکنولوژی پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بررسی کنید

دانشنامه سرطان – کاملترین مقاله در مورد سرطان

واژه سرطان به خانواده بزرگی از بیماری‌ها اطلاق می‌شود که شامل رشد غیر طبیعی سلول‌هاست و ای…