بیوتکنولوژی پزشکیسرطان

نقش پروتئین Ras در گسترش سرطان

✅سیستم‌های پروتئینی مانند Ras مسیرهای سیگنالینگ پیچیده‌ای را هدایت می‌کنند که این سیستم‌ها این امر را کنترل می‌کنند که سلول به‌صورت نرمال تقسیم شود یا در بعضی موارد به‌صورت سرطانی تقسیم شوند و به سایر نواحی بدن متاستاز یابند. برای مثال در ۹۸ درصد موارد سرطان پانکراس، جهش در پروتئین Ras مشاهده‌شده‌است.


?از آن جهت پروتئین‌های Ras در زمینه سرطان بسیار مورد توجه قرار گرفته‌اند که نقش آن‌ها فعال و غیرفعال کردن مسیرهای سیگنالینگی است که منجر به تقسیم سلول می‌شود. پروتئین‌های Ras برای این‌که نقش خود را به‌درستی ایفا کنند نیاز دارند که به یک سطح غشایی متصل شوند.

?دانشمندان سعی دارند تا با استفاده از داروهایی، پروتئین‌های Ras را غیرفعال کنند یا مانع از فعال شدن آن‌ها شوند. اکنون یک تیم تحقیقاتی موفق شدند که تعامل پروتئین‌های Ras را با سطح غشای سلول با دقت مورد بررسی قرار دهند.

?آن‌ها دریافتند که نوعی از پروتئین‌های Ras تحت عنوان KRas4b اتصال محکم‌تری با غشای سلول دارند اما باید به ناحیه درستی از سطح اتصال یابند. بخشی از پروتئین KRas4b با عوامل دخیل در سیگنالینگ ارتباط دارد، اگر این ناحیه به غشا اتصال یابد دیگر قادر نخواهد بود با عوامل سیگنالینگ تعامل داشته‌باشد، اما اگر ناحیه غیرفعال به غشا متصل شود، ناحیه فعال قادر خواهد بود با فرایند سیگنالینگ پایین دست تعامل داشته‌باشد که این امر منجر به سرطان خواهدشد. این محققان دریافتند اسیدهای چرب موجود در KRas4b، به اتصال آن ناحیه به غشای سلول کمک می‌کند.

?محقق ارشد این مطالعه می‌گوید: «غشا نقش بسیار مهمی در کنترل کردن شبکه‌های سیگنالینگ موجود در سلول دارد که هرکدام از این شبکه‌ها حاوی چندین ملکول پروتئینی مختلف هستند. اکنون می‌دانیم که بخش‌های مختلف غشا می‌توانند در اتصال این ملکول‌ها به سطح نقش مهمی داشته‌باشند و هم‌چنین در ایفای نقش و عملکرد این ملکول‌ها دخالت داشته‌باشند».

?امید است که توجه به ساختار بیوفیزیکی KRas4b و تعامل آن با غشای سلول بتواند در کشف و طراحی داروهای درمان‌کننده سرطان کمک کننده باشد.

?مترجم: فرزانه صائبی راد

لینک خبر

لینک مقاله

عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی

عضویت در کانال زیست فن

نقش پروتئین Ras در گسترش سرطان – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن