بیوتکنولوژی کشاورزی

نقش پپتیدهای سنتتیک در بهبود رشد و نمو گیاهان

✅مطالعه جدیدی که در کشور استرالیا و در مورد هورمون‌های پپتیدی انجام‌شده، می‌تواند به توسعه کشت گیاهان کمک کند و مزایای فراوانی را برای کشاورزی، کشت بافت، صنایع و حتی ارتقای دانش فعلی در خصوص پپتیدهای انسانی داشته باشد.


?در این مطالعه که توسط محققان دانشگاه کوئینزلند و سیدنی به انجام رسیده، پپتیدهای CLE سنتز شده و عملکرد آن‌ها مورد بررسی قرار گرفته است. این پپتیدها یک گروه نسبتاً جدید از خانواده هورمون‌های پپتیدی در گیاهان هستند.

?به گفته دکتر برت فرگوسان از مرکز تحقیقات جامع حبوبات واقع در دانشکده کشاورزی و علوم غذایی دانشگاه کوئینزلند: «انجام این تحقیق، هیجان‌انگیز بوده است، زیرا پپتیدهای CLE نقش‌های اساسی در تنظیم رشد و تکوین گیاه، افزایش بهره‌وری و همچنین سازگاری با عوامل محیطی نشان می‌دهند. این پپتیدها به‌طور بالقوه می‌توانند برای دست‌کاری رشد گیاه مورداستفاده قرار گیرند.»

?در این رابطه، قبلاً نشان داده شده بود که یک نوع از پپتیدهای CLE می‌تواند باعث تولید میوه‌های بزرگ در گوجه‌فرنگی شود. قابل‌ذکر است که حتی افزایش اندک عملکرد برای صنعت کشاورزی می‌تواند امری بسیار مهم باشد، چراکه چنین بهبودی، موجب افزایش تولید مواد غذایی و بالا رفتن امنیت غذایی شده و در ضمن پایداری بیشتر کل فرایند کشاورزی را نیز به همراه خواهد داشت.
این یافته‌ها، خود، زمینه‌های جدیدی از پژوهش را برای مطالعه ویژگی‌های ساختاری و عملکردی سیستم پیام‌رسانی پپتید CLE در گیاهان فراهم می‌نمایند.

?دکتر فرگوسان می‌گوید: «یافته‌های فوق در خصوص پیام‌رسانی پپتیدی، در رابطه با رشد و نمو گیاهان بوده‌اند، ولی در جانوران هم وجود دارند. به‌بیان‌دیگر، پپتیدهای CLE مختص گیاهان هستند، اما پپتیدها و گیرنده‌های مرتبط و مشابهی نیز در انسان‌ها و سایر جانوران یافت می‌شوند. لذا درک مکانیسم‌های موجود در گیاهان می‌تواند در درک ما از مکانیسم‌های مشابه در انسان‌ها مفید واقع شود.»

?نتایج این مطالعه در مجله بین‌المللی Cell Chemical Biology منتشر شده است.

#فیزیولوژی

?ترجمه و بازنویسی: محمدرضا دلفیه

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن کشاورزی
☑️عضویت در کانال زیست فن

نقش پپتیدهای سنتتیک در بهبود رشد و نمو گیاهان – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن