آبزی پروریبیوتکنولوژی کشاورزی

نقش ژنوتیپ در انتخاب زیستگاه ماهیان

 

✅ دانشمندان شواهدی از انتخاب طبیعی را در سازگاری ماهیان آب های عمیق، با عمقی که در آن زندگی می کنند، پیدا کردند.


?گروهی از محققان به رهبری پروفسور روس هولزل Rus Hoelzel روی گونه ای ماهی به نام roundnose grenadier مطالعه ای انجام دادند. آن ها بیان کردند این اولین شواهد انتخاب طبیعی است که گونه های مشابه ماهی را که هر کدام با عمق های مختلفی سازگار شده اند، در کنار هم حفظ می کند.

?محققان عنوان کردند انتقال مهم در عمق دریا جایی است که در آن نفوذ نور بین لایه مزوپلاژیک و بسی پلاژیک تاریک، در بخشی از اقیانوس تقریبا به عمق ۱۰۰۰ متری به پایان می رسد. این تحقیق در بخش هایی از اقیانوس بین عمق های ۱۸۰۰- ۷۵۰ متر، عبور از مرز بین “نور” و “تاریکی” در اقیانوس و عمقی که گونه ماهی مورد مطالعه ساکن است، انجام گرفته است.

?آن ها تمام ژنوم هسته این گونه ماهی را به ترتیب بررسی کرده و تمام ژن های موجود در ژنوم برای عملکرد زیستی را شناسایی کردند. این بررسی در ۴ عمق مختلف انجام گرفت و نشان دهنده تطابق عملکرد ژن با عمق بود و ماهیان در عمق ۱۸۰۰ متر متفاوت از ماهیان عمق های کمتر بودند. این ژن های سازگار یافته در ایجاد فرم های مختلف بدن و عملکرد در رشد و بلوغ فردی شرکت داشتند.

?این نمونه منحصر به فرد نشان می دهد که چگونه انواع خاص یک گونه، با سازگاری زندگی در زیستگاه هایی با عمق های مختلف می توانند در یک جمعیت جغرافیایی به زندگی خود ادامه دهند. این توانایی به پاسخ سریع گونه ها به یک محیط در حال تغییر، مانند تغییر سریع آب و هوا کمک می کند.

?تفکیک بین اکوتیپ ها ممکن است از طریق تفاوت بین محیط غنی از منابع در آب کم عمق و یک محیط عمیق تر، شیب دار و فقیر از نظر منابع مشخص گردد.

?پروفسور روس هولزل Rus Hoelzel بیان کرد: “اقیانوس ها گستردگی و پهناوری وسیعی دارند که در آن موانع مشخصی برای حرکت وجود دارد. اما در دریاها ممکن است مرزهای زیستگاه ها و شیب ها بیشتر باشد و گونه ها به صورت عمودی و عمیق حرکت کنند.” تحقیقات نشان می دهد که این ماهی ها با زندگی در عمق های مختلف سازگار بوده و بر اساس آرایش ژنتیکی در عمقی که بالغ می شوند، جداسازی می گردند.

 

?ترجمه: رقیه جعفری تراجی

لینک خبر

لینک مقاله

عضویت در زیست فن کشاورزی

عضویت در کانال زیست فن

نقش ژنوتیپ در انتخاب زیستگاه ماهیان- اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن