برنجخشکی

نقش ژن OsFTL10 در گلدهی زودرس و تحمل خشکی گیاه برنج

دانشمندان چینی به تازگی با شناسایی ژن OsFTL10 در گیاه برنج، دریافته اند که بیان بیش از حد این ژن می‌تواند منجر به گلدهی زودرس، حدودا دو هفته زودتر از حالت عادی، شود. علاوه بر این، دانشمندان نقش این ژن را در تنش‌های غیرزیستی از جمله تنش خشکی نیز مورد بررسی قرار دادند.


گلدهی در گیاهان عالی تحت تأثیر عوامل محیطی و عوامل درونی متعددی قرار می‌گیرد. ژن‌های FTL از مهم‌ترین عوامل ژنتیکی مؤثر در گلدهی گیاهان محسوب شده و ژن‌های OsFTL در گیاه برنج نیز از همین خانواده هستند. به طورکلی این ژن‌ها کنترل زمان گلدهی گیاهان را برعهده دارند که این امر به نوبه خود در تولید مثل گیاه مهم و تاثیرگذار است. تا کنون 13 ژن OsFTL در ژنوم برنج مشخص شده است که در میان آن‌ها OsFTL2 و OsFTL3 به طور گسترده‌ای مورد مطالعه قرار گرفته‌اند و مشخص شده است که در کنترل گلدهی گیاه برنج تحت شرایط روز کوتاه و روز بلند نقش دارند.

دانشمندان نشان داده‌ اند که بیان بیش از حد ژن OsFTL10 در گیاه برنج نه تنها منجر به گلدهی زودرس این گیاه می‌شود، بلکه تحمل این گیاهان تراریخته به شرایط خشکی را نیز بهبود می‌بخشد. این افزایش تحمل، از طریق فعال شدن ساز و کاری در پاسخ به تنش خشکی، همراه با بیان مرتب این ژن در تمام بخش‌های گیاه حاصل می‌شود.

انجام مطالعات بیش‌تر روی ژن‌های OsFTL10 برای کشف ارتباط مستقیم بین گلدهی و تنش خشکی در برنج از اهداف بعدی دانشمندان است.

توسط
ISAAA
منبع
PeerJ
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن