خشکی

نقش ژن OsNAC45 در افزایش تحمل خشکی گیاه

گیاهان با ایجاد یکسری از فرایندها، ازجمله فعال‌سازی فاکتورهای رونویسی که می‌توانند بیان ژن‌های موثر در پاسخ به تنش را تنظیم کنند، به تنش‌های غیرزیستی پاسخ می‌دهند. محققان به تازگی دریافته‌ اند که با استفاده از یک ژن از خانواده‌ NAC تحت عنوان OsNAC45، می‌توان تحمل به تنش‌های غیرزیستی از جمله خشکی را در گیاه ذرت افزایش داد.


خانواده ژنی NAC) NAM ،ATAF1/2 ،CUC2) بزرگ‌ترین خانواده‌ فاکتورهای رونویسی در گیاهان هستند. خانواده‌ ژنی NAC طیف وسیعی از فرایندهای نموی از جمله نمو دانه، نمو رویان، تشکیل مریستم راسی ساقه، نمو فیبر، پیری برگ و تقسیم سلولی را تنظیم می‌کنند و در پاسخ به تنش‌ها نیز نقش دارند.

قطعه‌ ژنی OsNAC10 با ۱۰۸۰ نوکلئوتید، دارای یک چارچوب خوانش باز (OFR) است که پروتئین OsNAC45 را کد می‌کند. OsNAC45 به طور عمده در ریشه‌ و برگ‌ها بیان شده و از طریق تنش‌های غیرزیستی از جمله خشکی، شوری بالا، دمای کم و نیز هورمون آبسیزیک اسید القا می‌شود. بیان بیش از حد ژن OsNAC45 در برنج، مقاومت گیاه را در شرایط خشکی و شوری افزایش می‌دهد.

در این مطالعه‌، وکتور نوترکیب دارای توالی کد کننده OsNAC45 و تحت کنترل پروموتور Rd29A القا کننده تنش در آرابیدوپسیس، طراحی و با موفقیت توسط باکتری Agrobacterium tumefaciens به گیاهان ذرت مدل منتقل شد.

ژنوتیپ گیاهان تازه ایجاد شده با روش PCR شناسایی شد. با روش RT-PCR نیمه کمی، بیان ژن تراریخت OsNAC45 در برخی از گیاهان تراریخته‌ T0 مشخص شد. نتایج به دست آمده، اطلاعات پایه‌ ای را برای مطالعه‌ بیشتر عملکرد OsNAC45 در پاسخ‌ به خشکی و بهبود محصولات تحمل کننده‌ تنش خشکی در اختیار محققان قرار می‌دهد.

منبع خبر
لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن