ایمونولوژیبیوتکنولوژی پزشکیسرطان

نقش کلسترول در ایمنی‌درمانی

| نقش کلسترول در ایمنی‌درمانی

✅ دانشمندان نشان داده‌اند که کاهش کلسترول خون می‌تواند کارایی ایمنی‌درمانی با سلول‌های T را افزایش دهد.


ایمنی‌درمانی نوع بخصوصی از درمان سرطان است که در آن از توانایی سیستم ایمنی برای هدف‌گیری و نابودی تومور استفاده می‌شود. سلول‌های T نیز رده خاصی از سلول‌های‌ ایمنی هستند که برای هدف‌گیری آنتی‌ژن سرطانی در سلول‌های‌ توموری مهندسی می‌شوند و نتایج امیدوارکننده‌ای در کلینیک داشته‌اند. با این‌حال تاکنون راهکارهای مختلفی برای بهبود عملکرد این روش درمانی پیشنهاد شده‌است.

✳ تیمی تحقیقاتی در Cleveland آمریکا نشان داده‌اند که زیر گروه خاصی از سلول‌های T به نام Tc9 فعالیت ضد توموری بیشتری نسبت به سایرین دارند و در مقاله‌ای که جدیدا منتشر شده‌است مکانیسمی را که به سلول‌های Tc9 این توانایی را می‌دهد و همچنین روش‌هایی که برای بهبود عملکرد این سلول‌ها قابل دست‌ورزی است را ارائه داده‌اند .

✳ پژوهشگران با بررسی داده‌های ژنی متوجه شدند سلول‌هایی که کلسترول کمتری دارند در مقایسه با سایرین، بسیار بهتر عمل می‌کنند. آن‌ها سپس مشاهده کردند که با استفاده از داروهای کاهنده کلسترول، مسیرهای ضد توموری ازجمله مسیر NF-KB و مسیر بیان IL-9، فعال می‌شوند. علاوه‌براین در مدل‌های موشی آن‌هایی که قبل از دریافت درمان سطح کلسترول آن‌ها کاهش پیدا کرده‌بود، غلظت بیشتری از IL-9 داشتند و همچنین در ازمیان‌بردن تومور موفق‌تر بودند.

✳ این مطالعه راهی آسان و ارزان را برای بهبود عملکرد ایمنی‌درمانی ارائه می‌دهد که می‌تواند کاربرد زیادی در کلینیک داشته‌باشد.

? مترجم: یاسمن اسعدی

لینک خبر
لینک مقاله
عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
عضویت در کانال زیست فن

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن