ذرتمطالعات پایه

نقش DEK42 در اسپلایسینگ RNA و نمو دانه ذرت

پروتئین‌های متصل شونده به RBPs) RNA) نقش‌های مهمی را در تنظیم پسارونویسی ژن ایفا می‌کنند. اما با این وجود، تنها چندین نقش از آن‌ها معرفی شده است. دانشمندان دانشگاه کشاورزی چین و دانشگاه شانگهای به تازگی مطالعه‌ ای در جهت توضیح عملکرد یکی از پروتئین‌های متصل شونده به RNA، تحت عنوان DEK42 در گیاه ذرت انجام داده‌ ا‌ند.


ژن DEK42 به طور پیوسته در بافت‌های مختلف گیاه ذرت بیان می‌شود. هنگامی که این ژن جهش پیدا کرد، کاهش قابل توجهی در ساخت و ذخیره پروتئین DEK42 در دانه‌های جهش یافته مشاهده شد. این دانه‌ها، کوچک، ناقص و دارای جوانه‌هایی ناپایدار بودند. تجزیه و تحلیل‌های توالی RNA نشان داد که جهش dek42 بیان هزاران ژن را در طول نمو دانه ذرت تغییر می‌دهد.

بررسی‌های بیش‌تر نشان داد که جهش dek42 به طور قابل توجهی اسپلایسینگ متناوب (alternative splicing) را که فرایندی تنظیمی در طول بیان ژن است، در ژن‌های بیان شده تغییر می‌دهد.

علاوه براین، DEK42 با U1-70K که از اجزای پیرایشگر (splicesome) است، برهمکنش می‌کند. این یافته‌ها حاکی از آن است که حضور DEK42 در تنظیم اسپلایسینگ Pre-mRNA از طریق برهمکنش با سایر اجزای پیرایشگر، حیاتی است.

Rate this post
توسط
ISAAA
منبع
JIPB
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن