بیوتکنولوژی پزشکیبیوتکنولوژی داروییعلوم اعصاب

نماتدها، ترمیم اعصاب آسیب‌دیده را به انسان آموزش می‌دهند!

✅دانشمندان دانشگاه Monash استرالیا، یک قدم به حل معمای ترمیم خودکار اعصاب نزدیک‌تر شدند. محققین فوق از انستیتوی اکتشافی پزشکی زیستی (BDI) سیگنال‌هایی در کرم‌های گرد شفاف ریز یافته‌اند که مکانیسم خودترمیمی اعصاب قطع‌شده را کنترل می‌کند.


?علاوه بر این آن‌ها نشان داده‌اند که چگونه می‌توان این فرایند را به‌طور ژنتیکی کنترل کرد و با این کار امید برای درمان آسیب‌های عصبی انسان‌ها در آینده را افزایش داده‌اند.

?آسیب‌های سیستم عصبی، مانند آسیب‌های نخاعی، می‌توانند باعث معلولیت‌هایی شوند که تا آخر عمر ادامه داشته باشد، زیرا بدن ما قادر به ترمیم کامل این آسیب‌ها نیست.

?این تحقیق که تحت سرپرستی دکتر برنت نیومن از BDI و با همکاری محققین انستیتو مغز کوئینزلند در دانشگاه کوئینزلند انجام‌شده، ادامه یافته‌های برجسته آن‌ها در سال ۲۰۱۵ است که در آن دانشمندان، همجوشی اکسونی (Axonal Fusion) که یک فرایند ترمیمی به‌شدت مؤثر و درعین‌حال ساده است را کشف کردند.

?همجوشی اکسونی در چندین گونه کرم نماتد دیده ‌شده که به سلول‌های عصبی قطع‌شده (نورون‌ها) اجازه می‌داد که یک پل در قسمت آسیب‌دیده خود ایجاد کنند.

?تحقیق جدید اما در مجله «مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم» یا PNAS منتشرشده که ثابت می‌کند همجوشی اکسونی عملکرد کامل را به اعصاب آسیب‌دیده برمی‌گرداند.

?در این تحقیق، دانشمندان از پرتو لیزر برای قطع یک نورون با طول یک میلی‌متر از یک کرم C. elegans، که یک نماتد شفاف است، استفاده کردند تا نحوه بازسازی آن را زیر نظر بگیرند و دریافتند که فعالیت‌های وابسته به این نورون در ظرف 48 ساعت به حالت اول بازگشت.

?دو سر عصب از طریق سیگنال‌های مخصوص “نجاتم بده (save-me)” که برروی سطح عصب آسیب‌دیده ظاهر می‌شد همدیگر را شناسایی کرده و دوباره به هم متصل می‌شدند. محققین کشف کردند که درجه مشخصی از سیگنال‌های “save-me” برای وقوع این فرایند ضروری است و از طریق دست‌کاری ژنتیکی می‌توان این درجه را دست‌کاری کرد.

?به گفته دکتر نیومن، سرپرست آزمایشگاه ترمیم و توسعه سیستم عصبی BDI: «اساساً این سیگنال “save-me” است که توانایی یا عدم توانایی شما برای انجام این روش کاملاً کاربردی ترمیمی را تعیین می‌کند و برای تکمیل فرایند ترمیم، حیاتی است.»

?ترجمه و بازنویسی: محمدرضا دلفیه

☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑️عضویت در کانال زیست فن

نماتدها، ترمیم اعصاب آسیب‌دیده را به انسان آموزش می‌دهند! – اخبار زیست فناوری

برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن