بیوتکنولوژی پزشکیسلول های بنیادی

کمک نمونه‌های بافتی خیلی نازک به درک و درمان بیماری‌های قلبی

✅ یک روش جدید برای تهیه برش‌های فوق نازک بافت قلب در آزمایشگاه می‌تواند به دانشمندان در مطالعه چگونگی رفتار سلولها در یک ضربان قلب کمک کند. قلب از میلیون­ها سلول عضلانی به نام کاردیومیست‌ها ساخته ­شده ­است در یک شبکه متقاطع از رشته‌های کلاژنی قرار دارد. این سلول­ها با یکدیگر همکاری می‌کنند و به ­طورهم­زمان منقبض می‌شوند تا ضربان قلب قوی و منظمی را ایجاد کنند. با این حال، در بیماران مبتلا به بیماری قلبی، این سلولها شروع به مردن می‌­کنند، دچار ناهماهنگی در ضربان می‌شوند و یا ساختار بافت آسیب می‌­بیند. محققان به ­منظور کمک به بیماران مبتلا به بیماری قلبی، باید بدانند که چگونه و به چه علت این فرآیندها به اشتباه انجام می‌شوند و چگونه بر اندام قلب تاثیر می‌­گذارند.


? روش­های سنتی برای مطالعه شرایطی است که قلب را تحت تأثیر قرار می‌دهند. در این روشها یا از مدل­های حیوانی زنده (مانند موش‌های صحرایی) استفاده می‌­کنند تا قلب را به­ طور دقیق و با جزئیات مطالعه کنند و یا سلول­های قلب را در آزمایشگاه زنده نگه می‌­دارند، که امکان مطالعه بسیار ساده آنچه در کل قلب رخ می‌­دهد، فراهم می‌­شود. یک مدل حدواسط معتبر و قابل اعتماد -که بدون از دست دادن پیچیدگی قلب به­ راحتی در آزمایشگاه قابل مطالعه است- تا کنون در دسترس نبوده ­است.

? آماده­سازی بافت قلب

? محققان موسسه ملی قلب و ریه امپریال کالج لندن، روشی را برای تولید یک جایگزین مورد نیاز ارائه کرده اند که می‌­تواند برای آماده­سازی نمونه­های بافت قلب از حیوانات کوچک مانند جوندگان، حیوانات بزرگ­تر و انسانها استفاده می‌­شود. تفاوت اصلی این روش در این است که ساختار قلب در نظر گرفته می‌­­شود. قلب از صفحاتی از فیبرهای عضلانی ساخته شده است. در این روش صفحات باید طوری هم­ردیف شوند که سالم باقی بمانند و از وسط برش نخورده باشند.

? این روش -که در آن بیش­تر سلولها زنده می‌­مانند و ساختار دست­ نخورده باقی می‌­­ماند – می‌­تواند توسعه داروها و درمانهای جدید برای بیماریهایی مانند بیماریهای قلبی-عروقی، بیماریهای ارثی قلبی و یا نارسایی قلبی را با ارائه یک مدل آزمایشگاهی دقیق سرعت ببخشد.

? ابزار بهتر برای آزمایش داروها

? برای به ­دست آوردن نمونه­ها، قبل از برداشتن قلب فرد اهداکننده، قلب با یخ خنک می‌­گردد و بافت قبل از هم­ردیف شدن، با یک ابزار برش به نام vibratome بریده می‌شود که برش­های نازکی از بافت زنده قلب که کم­تر از نیم میلیمتر ضخامت دارند، تولید می‌شود. این ورقه­ها باضخامت ۱۰۰-۴۰۰ میکرومتر از دیواره­های قلبی بریده می‌شوند و مدل ارزشمندی برای مطالعات آزمایشگاهی هستند.

? این تکنیک باعث ایجاد نمونههای نازک بافتی می‌­شود که در آن تقریبا تمام سلول­ها (۹۷ درصد) زنده هستند. این صفحات زنده بافتی همانند قلب زنده و نمونههایی که به­ طور سنتی آماده می‌­­شوند هم­چنان به ضربان ادامه می‌­دهند. هم­چنین ساختار پیچیده قلبی را حفظ می‌­کنند.

? ورق­ها به­ قدری نازک هستند که تمام سلول­ها قادر به دریافت اکسیژن و مواد مغذی موردنیاز از یک محلول می‌­باشند. بنابراین بافت­ها می‌­توانند برای مدت طولانی زنده نگه داشته شوند و ابزاری را برای مطالعه بیماری­های قلبی فراهم کنند.

? ترجمه: مهسا عالمی

✅ لینک خبر

لینک مقاله

✅ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی

✅ عضویت در کانال زیست فن

کمک نمونه‌های بافتی خیلی نازک به درک و درمان بیماری‌های قلبی – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن