اقتصاد زیستی

نهمین داروی پرفروش جهان، Januvia

?داروی شیمیایی کنترل کننده قند خون شرکت Merck، با فروش ۶.۱۱ میلیارد دلار، نهمین داروی پرفروش دنیا در سال ۲۰۱۶ است. بازار Januvia سالانه ۱.۵۸ درصد رشد دارد و پتنت این دارو تا سال ۲۰۲۲ اعتبار خواهد داشت.

?این دارو با نام ژنریک Sitagliptin یک مهارکننده برای آنزیم DPP-4 است. این آنزیم باعث شکسته شدن انکرتین می‌شود که به صورت غیر مستقیم عامل ترشح انسولین، کاهش گلوکاگون و در نتیجه کاهش قند خون است. بنابراین این دارو با جلوگیری از عملکرد DPP-4 قند خون را تنظیم می‌کند. همچنین سیتاگلیپتین در ترکیب با metformin (داروی دیگری برای تنظیم قند خون) تحت نام تجاری Janumet توسط شرکت مرک تولید می‌شود.

?این دارو در درمان دیابت نوع ۲ کاربرد دارد و به صورت قرص خوراکی همراه با غذا مصرف می‌شود و استفاده از آن باعث بروز هیپو گلایسمی و یا اضافه وزن نمی‌شود.

?سیتاگلیپتین در ایران توسط دو شرکت داروسازی عبیدی و دارو سازی اسوه تحت نام‌های تجاری ZIPTIN و SITAVIX تولید شده و با قیمت هر بسته ۵۰ میلی گرمی ۳۰ هزار تومان به فروش می‌رسد. این درحالیست که قیمت داروی برند ۴۵۷ دلار است و در کشور قیمت بیمه‌ای معادل ۹۵۰ هزار تومان دارد. گرچه سیتاگلیپتین به همراه متفورمین به شکل Janumet در ایران تولید نمی‌شود اما متفورمین به تنهایی توسط شرکت‌های دارو‌سازی مختلفی از جمله شرکت داروسازی اسوه ساخته می‌شود.

#دارو‌های_پرفروش

ترجمه و گردآوری: یاسمن اسعدی

☑ منابع: ۱۲۳۴۵۶۷۸

? کانال اقتصاد زیست فن

نهمین داروی پرفروش جهان، Januvia – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن