مطالعات پایه

نور قرمز و بنفش و تنظیم ساعت شبانه روزی

تمام انسان‌ها دارای یک ساعت درونی هستند که باعث کنترل استراحت و فعالیت در طول شبانه‌روز می‌شود. این ساعت شبانه‌روزی زمان خواب، استراحت و فعالیت‌های گوناگون را تنظیم می‌کند. بر هم خوردن این ساعت موجب آشفتگی و بی‌برنامگی بدن می‌شود که هر چه سریع‌تر نیاز به تنظیم مجدد دارد. معمولا تنظیم مجدد این ساعت با قرار گرفتن در معرض نور انجام می‌شود.


غیر از انسان، میکرو ارگانیسم‌ها نیز از این توانایی شگفت‌انگیز استفاده کرده و فعالیت‌های شبانه‌روزی خود را مدیریت می‌کنند. Chlamydomonas reinhardtii جلبک سبزی است که با داشتن این توانایی، مورد توجه دانشمندان به منظور بررسی پاسخ میکروارگانیسم‌ها به نور است.

محققان با فلورسنت کردن ROC15 که یک پروتئین در گیر در این فرایند است، پی بردند که ROC15 در شب بسیار افزایش می‌یابد، در سحر به شدت کاهش می‌یابد و در طول روز در کمترین مقدار خود می‌ماند. تیم تحقیقاتی با آزمایش بروی ۱۰۰۰۰ گونه جهش یافته از Chlamydomonas reinhardtii اقدام به شناسایی عامل ژنتیکی اختلال در تناوب ROC15 در این فرایند کردند.

محققان موفق به کشف چندین جهش شدند که در آن پاسخ ROC15 در طول روز به نور، صرف نظر از رنگ نور، دچار اختلال شده است .در بررسی‌ها جهش خاصی وجود دارد که پاسخ آن به نور آبی عادی ولی به نورقرمز و بنفش معیوب است و در هر دو کاهش ROC15 و تنظیم ساعت شبانه‌روزی، دچار اختلال است. این نشان می‌دهد که این نوع جلبک از دو راه مختلف برای حس و پاسخ به رنگ‌های مختلف نور استفاده می‌کند. با تحقیقات بیشتر، ژنی که عامل این جهش بود شناسایی شد و CSL نام گرفت. بررسی‌های بیشتری برای پی بردن به عملکرد دقیق این ساعت در حال انجام است.

ترجمه: امیر اسماعیلی

لینک خبر
لینک مقاله

۵/۵ - (۱ امتیاز)
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن