آبزی پروری

هالامید، ماده ضدعفونی کننده قابل اتکا برای آب دریا

هالامید Halamid یکی از بهترین ضدعفونی­ کننده‌های شناخته شده به منظور استفاده برای آبزیان است. این ماده علاوه بر آنکه کیفیت آب را بهبود می‌بخشد از مشکلات بهداشتی در ماهیان و میگوها نیز جلوگیری می‌کند.


هالامید معمولا در محیط‌های آب شیرین (برای مثال، محیط‌های دارای ماهیان قزل آلا) کاربرد دارد اما به‌تدریج راه خود را به‌سمت ماهیان آب شور و مزارع میگو باز می‌کند.

به زعم گروهی از محققان “پرسش مردم آن است که فرق بین آب شیرین و آب دریا (یا آب شور) از نقطه نظر ضدعفونی چیست. در هنگام استفاده از هالامید تا زمانی‌که از دستورالعمل‌های مناسب پیروی کنید تفاوت معناداری بین آن‌ها وجود ندارد. سایر مواد ضدعفونی­ کننده اکسنده از جمله پراستیک اسید peracetic acid در آب دریا سریع‌تر از آب شیرین تجزیه می‌شوند. هالامید در آب شور موثر واقع می شود.”

دلایلی در خصوص راه اندازی کشاورزی دریایی وجود دارد که ممکن است به‌طورکلی استفاده از ضدعفونی­ کننده‌ها را پیچیده‌تر کند. کشاورزی دریایی هنوز به شکل گسترده در قفس‌های دریاهای باز انجام می شود. با توجه به تراکم آبزیان در این قفس‌ها و تبادل با ماهیان وحشی، بیماری‌ها به سرعت می‌توانند در این قفس‌ها تکثیر شوند.

روش‌های پرهزینه و کارآمدی برای مثال برای بیماری آبشش آمیبی (AGD) وجود دارند اما نیازی به استفاده از آن‌ها نیست زیرا هالامید در این خصوص موثر و کارآمد عمل می‌کند.

گونه‌های دریایی با ارزش هر روز بیش‌تر در مزارع پرورش داده می شوند. این امر به دلیل نگرانی‌های موجود در خصوص کلیه فرایندهای پرورش این نوع آبزیان است. جنبه‌های محیطی نیز نقش عمده ای در استفاده از سیستم‌های چرخه ای دارند. در این حالت، کیفیت آب راحت‌تر کنترل می شود زیرا بیماری‌های خارجی را به‌طور موثر می‌توان مسدود کرد.

هالامید در سطح گسترده ای برای موارد پیشگیری مورد استفاده قرار می‌گیرد. میزان سمیت آن برای اغلب ماهیان و میگوها در سطح پایینی قرار دارد و بنابراین می‌توانآن را بدون توجه به خطر ناشی از اثرات نامطلوب (با پیروی از دستورالعمل‌های مناسب) مورد استفاده قرار داد.

در آینده، اطلاعات بیشتری درباره هالامید و فیلتر زیستی دریک سیستم چرخه ای منتشر خواهد شد. اطلاعات و دستورالعمل‌های بیش‌تر درباره استفاده از هالامید را می‌توان از توزیع کنندگان محلی این ماده یا در وب سایت به‌دست آورد.

☑️ لینک خبر

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن