ایمنی درمانیسرطان

هدف قرار دادن سلول‌های تومور توسط روش درمانی TCR

محققان با کمک یک روش ایمنی‌درمانی جدید می‌توانند به سرعت درمان‌های سرطانی شخصی را ایجاد کنند که به پزشکان اجازه می‌دهد تومورها را بدون عوارض جانبی داروهای سرطانی استاندارد، هدف قرار دهند. سرپرست این تیم، Weian Zhao، یک سیستم ردیابی و غربالگری ایجاد کرده است که قادر است تنها طی چند روز، گیرنده‌های سلول T را با ویژگی اختصاصی بودن ۱۰۰ درصد برای تومورهای فرد شناسایی ‌کند.


سلول‌های T دارای مولکول‌هایی روی سطح خود هستند که به آنتی‌ژن‌های سطح سلول‌های بیگانه یا سرطانی متصل می‌شوند. برای درمان تومور به روش T cell therapy، محققان باید دقیقاً مشخص کنند که کدام مولکول‌های گیرنده برعلیه آنتی‌ژن‌های خاص تومور عمل می‌کنند.

به گفته Zhao این تکنولوژی چالش‌های اصلی در درمان‌های سرطان را از بین می‎‌برد. استفاده از غربالگری میکروفلوئیدیک‌های قطره‌ای به‌طور قابل‌توجهی هزینه‌های ایمونوتراپی‌های جدید برای سرطان را کاهش می‌دهد که با عوارض جانبی سیستمیک کم‌تری نسبت به داروهای شیمی‌درمانی استاندارد همراه هستند و به‌طور چشمگیری دوره زمانی درمان را افزایش می‌دهند. وی افزود، که درمان‌های سرطانی رایج از جمله داروهای شیمی‌درمانی، پاسخ یکسانی به همه بیماران ارائه می‌دهند که می‌توانند عوارض جانبی سیستمیک و جدی را به همراه داشته باشند.

درمان (T-cell-receptor (TCR مهندسی‌شده، تکنولوژی جدیدتری است که سیستم ایمنی بدن بیمار را برای حمله به تومورها تحت کنترل درمی‌آورد. آنتی‌ژن‌های واقع در سطح سلول‌های سرطانی، مولکول‌هایی هستند که توسط سلول‌های T سیستم ایمنی بدن شناسایی می‌شوند. این درمان جدید، مولکول‌های مهندسی‌شده را روی سلول‌های T بیمار قرار می‌دهد تا به آنتی‌ژن‌های سلول‌ سرطانی آن‌ها متصل شده و به سلول T اجازه تخریب سلول سرطانی را بدهد. درمان TCR امکان اختصاصی شدن دارد، بنابراین هر بیمار می‌تواند دارای سلول‌های T باشد که به‌طور خاص برای سلول‌های توموری خودش طراحی شده است.

این سیستم تشخیص آنتی‌ژن-TCR بسیار اختصاصی است چراکه صدها میلیون مولکول TCR مختلف وجود دارد. یک چالش بزرگ برای پیشرفت درمان TCR-T cell، شناسایی مولکول‌های TCR خاص فرد است. پیدا کردن یک همتا می‌تواند گاهی تا یک سال (زمانی که بسیاری از بیماران سرطانی ندارند) طول بکشد و هزینه‌ی آن برای هر درمان به نیم میلیون دلار یا بیش‌تر برسد.

تیم Zhao با استفاده از قطره‌های روغن-آب بسیار کوچک، دستگاهی طراحی کرده است که باعث اتصال سلول‌های T فرد به سلول‌های سرطانی در ظروف مایع میکروسکوپیک می‌شود. TCRها که به آنتی‌ژن‌های سلول‌های سرطانی متصل می‌شوند، می‌توانند در عرض چند روز، در مقایسه با زمان طولانی‌تر در تکنولوژی‌های قبلی، مرتب‌سازی و شناسایی شوند.

این فناوری هم‌چنین به‌طور قابل توجهی هزینه ساخت TCRهای شخصی را کاهش می‌دهد و راه ورود درمان TCR-T cell به عرصه بالینی را تسریع می‌کند. علاوه بر این، موجب پیشرفت درمان‌های TCR-T cell برای سرطان شده و یک ابزار قدرتمند برای کشف سایر عوامل ایمنی از جمله، آنتی‌بادی‌ها و سلول‌های CAR-T و شناسایی بیولوژی سرطان است.

لینک خبر
لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن