بازار بیوتکنولوژیمحصولات غذایی GMO

هزینه‌های تاخیر چین در تایید محصولات تراریخت

در سال‌های اخیر، کشور چین در مقایسه با سایر کشورها، زمان قابل توجهی را برای تجاری سازی رویدادهای مرتبط با محصولات GM صرف کرده است. به همین دلیل، اتحادیه جهانی عمر محصول یا CropLife، مامورانی را برای بررسی و اطلاع رسانی اثرات کشاورزی و اقتصادی این تاخیر در تایید محصولات تراریخت منصوب کرده است.


گزارشی با عنوان “اثرات تاخیر در تاییدیه های چین برای محصولات تراریخت”، میزان اثرات اقتصادی ناشی از تاخیر در دسترسی به محصولات تراریخت برای کشاورزان کشورهای عمده کشت کننده آن، شامل آمریکا، برزیل، آرژانتین و چین را مشخص کرده است.

بر مبنای این گزارش، تایید به موقع واردات تراریخت، هم به وارد‌کنندگان و هم صادرکنندگان سود می‌رساند.

جدای از دستاوردهای اقتصادی این تکنولوژی برای صادرکنندگان، مزایای غیر مستقیمی همچون رشد در صنایع کشاورزی و صنایع وابسته نیز وجود دارد.

از یک سو، کشاورزان از به‌کارگیری بذر‌های GM که با مصرف کمتر منابع، بازدهی بیشتری تولید کرده و با تغییرات اقلیمی بهتر سازگار می شوند، سود می‌برند و از سوی دیگر، واردکنندگان نیز با داشتن دسترسی بالا و متنوع به محصولات غذایی یا خوراک دام، که منجر به عرضه پایدار مواد غذایی، قدرت انتخاب بالاتر مشتری و قیمت پایین‌تر غذا در برخی مناطق می‌شود، از صدور مجوز‌های به‌موقع سود می‌برند.

❇ مترجم: آزاده داودی

لینک خبر

برچسب‌ها
نمایش بیشتر

عاطفه بابائی

دانشجوی ارشد زیست شناسی گیاهی هستم؛ بخاطر علاقه زیادی که به گیاهان و حوزه های مرتبط باهاشون داشتم تحصیلاتم تو این رشته رو ادامه دادم و از حدود 3-4 سال پیش همکاری خودم رو با مجموعه زیست فن شروع کردم. در حال حاضر دبیرخبر حوزه کشاورزی هستم و روز به روز از کارم و خوندن مطالب مرتبط با گیاهان بیشتر لذت می برم.

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشـت + = سـیزده

دکمه بازگشت به بالا
بستن