اقتصاد زیستیبیوتکنولوژی پزشکیبیوتکنولوژی دارویی

هزینه‌ CAR-T cell درمانی

| هزینه‌ CAR-T cell درمانی

✅ هزینه بسیار زیاد داروهای CAR-T cell درمانی از جمله مهم‌ترین عوامل بازدارنده‌ی بیماران برای بهره‌گیری از این روش است. با این‌حال هزینه‌ CAR-T cell درمانی به خرید دارو محدود نمی‌شود بلکه شامل مقدار قابل توجهی هزینه‌ی مازاد بر دارو نیز است.


✳ در سال گذشته دو داروی CAR-T cell درمانی به نام‌های Tisagenlecleucel و Axicabtagene cileucel و با قیمت ۴۷۵ و ۳۷۳ هزار دلار، توسط FDA تأیید شد و روانه بازار شدند. اما این قیمت شامل هزینه‌های مازاد بر دارو که عبارت است از هزینه‌ جداسازی گلبول‌های سفید خون (leukapheresis)، هزینه‌ی ازبین‌بردن همه‌ سلول‌های ایمنی بدن بیمار قبل از تزریق و هزینه‌ درمان عوارض جانبی چون سندرم رهاسازی سایتوکین (CRS)، نمی‌شود.

✳ در مطالعه‌ای که به تازگی صورت گرفته‌است، نویسندگان برای محاسبه‌ی میانگین هزینه‌ی کلی CAR-T cell درمانی هزینه‌ی اضافی هرکدام از موارد بالا را در احتمال وقوع آن ضرب کرده و بر احتمال بهبود تقسیم کرده‌اند و عدد حاصل را با قیمت دارو جمع زده‌اند.

✳ بر این اساس قیمت درمان با Tisagenlecleucel بسته به وقوع و شدت CRS از ۴۷۸,۷۷۷دلار تا ۵۳۱,۸۲۳دلار تغییر می‌کند و این رقم برای Axicabtagene cileucel از ۴۰۴,۶۴۷دلار تا ۵۱۰,۹۶۳دلار است. البته امکان بازپرداخت Tisagenlecleucel در صورت عدم نتیجه می‌تواند هزینه آن را تا ۴۳۲,۱۳۱دلار کاهش دهد.

✳ با توجه به این موارد، همه‌ی بیمارانی که سالانه امکان استفاده از این دارو ها را دارند در مجموع ۳.۲ میلیارد دلار در سال مازاد بر دارو هزینه می‌کنند. البته با وجود این‌که این هزینه‌های مازاد تنها ۷% از کل هزینه ها را شامل می‌شود (۳۰ تا ۵۶ هزار دلار) اما بیماران قبل از انتخاب CAR-T cell درمانی باید متوجه این هزینه‌ها و قیمت واقعی دارو باشند.

? ترجمه :یاسمن اسعدی

لینک خبر
لینک مقاله
عضویت در کانال اقتصاد زیست فن
عضویت در کانال زیست فن

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن