سرطان ریه

هزینه 394 میلیارد دلاری Merck برای تصدی شرکت Viralytics

?شرکت نام آشنای Merck که اخیرا با تایید FDA به داروی بر پایه checkpoint inhibitor خود، Pembrolizumab (تحت نام تجاری Keytruda) به عنوان شرکتی پیشگام در عرصه‌ی ایمنی‌درمانی سرطان مطرح شده است، قصد دارد با خرید سهام Viralytics کارآزمایی بالینی را که توسط این شرکت برای تلفیق دو داروی Keytruda و Cavatak انجام می‌شود، تحت کنترل خود بگیرد.

?شرکت استرالیایی Viralytics، یک شرکت نوپاست که تمرکز اصلی آن بر تولید ویروس‌های انکولایتیک است. این ویروس‌ها به صورت اختصاصی به سلول‌های توموری حمله می‌کنند و با لیز کردن سلول و همچنین فراخوانی سیستم ایمنی باعث نابودی تومور می‌شوند. داروی اصلی این شرکت تحت نام تجاری Cavatak، که در سال ۲۰۰۵ برای درمان ملانوما به تایید FDA رسیده‌است، یک ویروس سرماخوردگی بر پایه RNA است که آنتی‌ژن ICAM-1 برسطح سلول‌های سرطانی را می‌شناسد و به آن‌ها حمله می‌کند. این مکانیسم اثر پتانسیل خوبی برای تلفیق با داروی مرک، Keytruda، دارد.

?پمبرولیزومب یک آنتی‌بادی مونوکلونال علیه PD-1 است. این مارکر در سطح بسیاری از سلول‌های سرطانی بیان ‌شده و از فعالیت سیستم ایمنی علیه تومور جلوگیری می‌کند. ترکیب Keytruda و Cavatak در ۶۱ درصد از بیمارانی که در‌ مراحل نهایی از ملانوما بوده‌اند پاسخ مناسبی داشته‌است و این مشاهدات حاکی از این است که احتمالا این دو دارو در تلفیق با یکدیگر بسیار بهتر عمل می‌کنند تا به صورت جداگانه.

?در حال حاضر ۳ کارآزمایی بالینی در ترکیب Keytruda و Cavatak در حال انجام است که دو کارآزمایی مخصوص بیماران مبتلا به ملانوما و دیگری مربوط به بیماران مبتلا به سرطان مثانه و نوع خاصی از سرطان ریه (NSCLC) است.

?به دلیل عدم حضور رقیب جدی در مزایده فروش Viralytics, احتمالا مرک در این مزایده پیروز خواهد شد و ترکیب Cavatak با Yervoy، داروی checkpoint inhibitor دیگری که ساخت شرکت Bristol-Myers است، محتمل نخواهد بود. بدین ترتیب مرک با خرید این شرکت می‌تواند همچنان برتری خود را نسبت به رقبای خود در بازار پر رونق انواع مختلف آنتی‌بادی‌های checkpoint inhibitor حفظ کند.

#Pembrolizumab
#Merck
#Bristol_Myers

ترجمه و گردآوری: یاسمن اسعدی

☑ منابع: ۱۲
? کانال اقتصاد زیست فن

هزینه ۳۹۴ میلیارد دلاری Merck برای تصدی شرکت Viralytics – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن